Zmęczenie Greka - #tematygodnia

Już od jakiegoś czasu chciałam napisać o tym jak wygląda greckie lato dla Greka, zwłaszcza lato na greckiej wyspie.
Prawda jest taka że nie jest łatwo... Wiem, że wielu uznaje Greków za leni i postaram się przedstawić tą drugą stronę medalu.

W tym tygodniu w konkursie Tematy Tygodnia zobaczyłam temat "zmęczenie materiału", zmęczony może być zapewne Grek pracujący podczas upalnego lata (lub ktokolwiek pracujący np na greckiej wyspie).

20170928_143117.jpg

Po deszczowej i pochmurnej greckiej zimie raptownie nadchodzi wiosna i lato. Wszystkie zamknięte przez większą część roku lokale i hotele zaczynają się przebudzać przy pierwszym dotyku ciepłego słońca. Jednak trzeba im pomóc - odnowić, odmalować, odremontować.

20170104_121852.jpg

Ponieważ lokale te są nieczynne przez długie miesiące, wielu sprzętów nie da się odnowić i należy kupić nowe. Malowanie ścian również nie od razu się udaje bo ściany muszą najpierw wyschnąć. A jeśli znowu deszcz pada wiosną? Nic z tego...
Bliskość morza, słona bryza, wiatr, deszcz i powszechnie panująca wilgoć oraz długi okres nieużywalności wywołują spore zniszczenia.

CAM00934.jpg

Kiedy już wszystko jest gotowe (mniejszym lub większym kosztem ale najczęściej większym) następuje czekanie na turystów, okres ten jest pełen nadziei na dobry sezon i oczywiście na upalną pogodę. Bo w zależności od regionu, podczas 3-5 miesięcy trzeba zarobić na cały rok!

20160920_193956.jpg

Jak wygląda lato pracującego Greka?
W sumie niewesoło... Nie ma mowy o 8 godzinach pracy, pracuje się "do ostatniego klienta", często po kilkanaście godzin dziennie. Nie ma również mowy o wolnej niedzieli czy innym wolnym dniu, pracuje się non-stop przez cały sezon.

W efekcie nie ma czasu na nic innego a morze można zobaczyć przez okno hotelowe lub w drodze do pracy. W domu oczywiście panuje rozgardiasz a w ogrodzie chwasty osiągają wysokość krzewów.

20170905_093700.jpg

Dzieci zostawiane są pod opieką Dziadków o ile takowi są w rodzinie, o ile ich stan zdrowia na to pozwala i o ile nie pomagają w rodzinnym biznesie. W innym wypadku dzieci są wychowywane w hotelach i tawernach, to jest ich letni dom. Można zobaczyć kojec z niemowlakiem za barem czy przy kasie mini-marketu, dzieci jeżdżące na rowerach na hotelowym parkingu lub pluskające się w hotelowym basenie.

20170905_115718.jpg

Wiele rodzin prowadzących własną działalność mieszka latem w bardzo skromnych warunkach w pobliżu, znam rodzinę prowadzącą spory hotel która latem mieszka w hotelowej piwnicy, żeby być na miejscu. Inni śpią w kanciapach na łózkach polowych, wręcz koczują żeby interes się kręcił. Zdarza się że hotelarze nie mają w ogóle domu i w zimie mieszkają w pokojach hotelowych a latem gdziekolwiek, często wynajmują pokój w pobliskim pensjonacie. Sytuacja jest zapewne nie do pozazdroszczenia.

20170902_131351.jpg

Lato to okres ciężki bo wszechobecny upał nie ułatwia życia jednak jest potrzebny żeby turyści przyjeżdżali bo innego źródła zarobków nie ma, zwłaszcza na wyspach.

W sierpniu atmosfera jest najbardziej gorączkowa bo wszyscy wiedzą że do końca sezonu nie będzie już lepiej ale gorzej, oblężenie wyspy przez turystów spada... Starczy zarobków do następnego lata? Czasem tak a czasem nie...

zatoka z ogrodu.JPG

Kiedy zobaczycie Greka pijącego kawę w kafenijo to nie znaczy że on jest leniwy, to znaczy że on odpoczywa albo że nie ma gdzie pracować.

Oczywiście zdaję sobie sprawę że opisane przeze mnie sytuacje zdarzają się nie tylko na greckich wyspach jednak główną tematyką mojego bloga jak wiecie jest Grecja i wyspa Korfu, gdzie mieszkam.

20161006_194058.jpg

Post zgłaszam do konkursu #tematygodnia do tematu 1 - "Zmęczenie materiału".

zdjęcia @grecki-bazar-ewy