Zioła w moim ogrodzie - lawenda.

Pierwszą lawendę do mojego ogrodu dostałam od Teściowej dobre kilka lat temu. Od tamtej pory krzaczek raz się bujnie rozrastał a raz częściowo usychał, w każdym razie nadal rośnie. Pewnie sama jestem winna jego niezadowoleniu, ponieważ przesadzałam go kilka razy ale już od jakichś 3 lat go nie ruszam więc myślę że mi wybaczył wcześniejsze zakłócanie jego spokoju.

20200714_202935.jpg
Zdjęcie własne

Lawenda (Lavandula L. ) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Obejmuje 39 lub ponad 40 gatunków. Pochodzą one z obszaru śródziemnomorskiego od Wysp Kanaryjskich po Indie. Różne gatunki lawendy, a zwłaszcza tetraploidalny mieszaniec L. ×intermedia, są rozpowszechnione w uprawie. Do bardziej mrozoodpornych należy lawenda wąskolistna L. angustifolia. Roślina ta dobrze zaaklimatyzowała się także w południowych rejonach Polski.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lawenda

lavender-4363200_1280 pixabay.jpg
Źródło: pixabay.com

Ten wiecznie zielony krzew gości w naszych ogrodach (w Grecji obowiązkowo!) ze względu na swoje śliczne kwiaty i cudowny aromat.

20200629_203245.jpg
Zdjęcie własne

Oprócz tego, że lawenda wygląda pięknie w ogrodzie, podobnie jak bazylia odstrasza owady: mrówki, kleszcze i komary. Jednak żeby dopiąć celu i zabezpieczyć okolice domu przed niechcianymi owadami, należałoby posadzić dość dużo krzaczków lawendy.

20180930_102524.jpg
Zdjęcie własne

Z pewnością jednak jej zapach odstrasza owady bo suszone kwiaty są popularnym środkiem przeciw molom w szafach z ubraniami i pościelą.
Ponieważ aromat szybko się ulatnia, moja Teściowa co roku przygotowuje mnóstwo tiulowych woreczków z suszonymi kwiatami lawendy, którymi obdarowuje całą rodzinę. Miło jest otworzyć szafę i poczuć delikatny lawendowy aromat. Pachnące woreczki z lawendą i bazylią, w Grecji wkłada się również pod materace łóżek.

france-1418753_1280 pixabay.jpg
Źródło: pixabay.com

Z greckich ploteczek dowiedziałam się, że olejek lawendowy o wysokim stężeniu, jest najlepszym naturalnym środkiem na ukąszenia owadów. Malutka buteleczka takiego olejku kosztuje w greckiej Aptece około 20 euro.

20180930_102537.jpg
Zdjęcie własne

Olejek lawendowy ma duże zastosowanie w kosmetyce, oprócz pięknego aromatu ma dobroczynne działanie na naszą skórę. Wspomaga leczenie ran, otarć, oparzeń i niektórych zmian skórnych. Mamy więc w sprzedaży całą gamę kosmetyków o lawendowym zapachu.
Ponadto olejek lawendowy nadaje się również do inhalacji podczas przeziębienia i chorób górnych dróg oddechowych.

Zewnętrznie można stosować napar z lawendy, który podobno pomaga we wchłanianiu się siniaków i krwiaków.

lavender-4021969_1280 pixabay.jpg
Źródło: pixabay.com

Czy lawenda jest jadalna? Tak!
Wyczytałam, że ze względu na jej właściwości wspomagające trawienie, można dodawać liście i kwiaty do ciężkostrawnych potraw. Nie wiedziałam również, że lawenda jest składnikiem „ziół prowansalskich” a jej kwiaty można wykorzystać do wyrobów cukierniczych. Wygląda na to, że muszę nadrobić lawendowe zaległości w mojej kuchni :)

20200714_202949.jpg
Źródło: pixabay.com

Lawenda jest rośliną miododajną, uwielbianą przez pracowite pszczółki i kolorowe motyle.

20200709_163459.jpg
Zdjęcie własne

Bardzo lubię mieć w domu suszone kwiaty lawendy nie tylko w szafach ale też w wazoniku. W zeszłym roku pokazałam Wam ozdobione sznurkiem i włóczką słoiczki, w których zasuszone kwiaty lawendy są naturalną ozdobą w moim niedawno otwartym lokaliku.

20200808_193459.jpg
Zdjęcie własne