Zbiory oliwek - siatki (1)

W Grecji zaczynają się zbiory oliwek i chciałabym zapoznać Was z całą procedurą, opisać jak odbywają się zbiory oliwek i co dalej się z nimi robi. Krok po kroku, od gaju oliwnego do oliwek i oliwy, ale nie tylko...

20170929_184948.jpg

Dzisiaj napiszę o siatkach, które pomagają w zbieraniu oliwek i możecie je zobaczyć w całej Grecji.
Siatki są głównie po to żeby je trzeba było rozkładać, składać i przenosić co roku. Żeby myszy i psy myśliwskie robiły w nich dziury. Żeby się na nich ślizgać i wywracać. Żeby było na nich więcej liści i gałązek niż oliwek.

siatki w gajach oliwnych

A teraz na serio... Oliwki korfiańskie to odmiana drzew wysokopiennych o drobnych czarnych owocach. Niektóre drzewa są na prawdę bardzo wysokie, starsi Grecy niechętnie je przycinają. Dojrzałe owoce oliwek, jak każde inne owoce, spadają z drzewa kiedy im się podoba. Dawniej zbierano je ręcznie z ziemi lub zmiatano miotłą wykonaną z gałązek krzewów, było to z pewnością bardzo pracochłonne i niełatwe zajęcie.

Aż wreszcie ktoś wymyślił aby rozkładać siatki w gajach oliwnych dla ułatwienia zbiorów. Ale okazuje się że z siatkami też jest mnóstwo roboty. Przed rozłożeniem siatek podłoże należy odpowiednio przygotować. Polega to na skoszeniu nagminnie wyrastających w greckim wilgotnym klimacie chwastów, wygrabieniu całego terenu oczyszczając go z traw, gałązek i kamieni które mogłyby uszkodzić siatki.

siatki w gajach oliwnychPierwsze siatki były wykonane z twardego tworzywa, dziurawiły się bardzo łatwo. Były i są nadal bardzo łatwopalne i śliskie, zwłaszcza na wiosnę kiedy w oliwkach zwiększa się zawartość oliwy. Nawet zmiana obuwia rzadko pomaga gdy gaj oliwny jest na terenie górzystym. Teraz w sprzedaży są również siatki jakby plecione, elastyczne, bardziej trwałe ale dziury też się robią niestety. To co się wygrabi najczęściej jest palone, grubsze gałęzie zbierane są oczywiście na opał.

20161009_134215

Jest jeszcze kwestia liści, oliwka jest drzewem wiecznie zielonym ale liście wymienia i zrzuca ich sporo. Niektórzy palą zgrabione liście, inni zaś wykorzystują je na kompost czyli składują.

Gdy już zetniemy chwasty, wygrabimy i spalimy lub wywieziemy co trzeba, możemy przystąpić do rozkładania siatek. Siatki w gajach oliwnych należy rozłożyć odpowiednio pomiędzy drzewami. To również wymaga pewnych umiejętności i pomyślunku. Kupujemy je w rulonie, zwoju szerokim na 4 metry o długości 100 metrów. W zależności od wielkości działki przycinamy siatkę jeśli jest taka konieczność. Łączymy ze sobą kawałki siatek za pomocą bambusowych patyczków na szaszłyki które niestety z czasem butwieją i łamią się. Aby szybko nie zbutwiały moczy się je w oliwie. Można używać także grubych i długich gwoździ które z kolei rdzewieją z czasem. Z połączonych siatek oliwki zbiera się specjalnym trójzębem, którym łapie się siatkę i unosi do góry potrząsając nią a wtedy oliwki toczą się na kupkę. Oczywiście wymaga to treningu. Są osoby które nie łączą siatek, aby zebrać oliwki podnoszą je odpowiednio zaczynając od brzegów aby owoce zebrały się na kupkę i rozkładają je z powrotem układając na brzegach kamienie w celu ich przytrzymania.

siatki w gajach oliwnych

Oliwki spadają na siatki od jesieni do lata. Duże drzewa owocują co dwa lata. Jeśli siatki zostaną przez lato lub cały rok na ziemi to zastaniemy je pełne liści i chwastów, które rosnąc przedostają się przez dziurki w siatkach i trudno je potem usunąć nie dziurawiąc siatek. Wiele osób zwija siatki w rulony i tak zostawia do następnych zbiorów. Nie znaczy to jednak że zwinięte siatki będą czyste. Poza tym w zwiniętych siatkach lubią się zadomawiać myszy, które robią w nich mnóstwo małych dziurek.

Jak sami widzicie z tymi siatkami to wcale nie jest prosta sprawa. Jeśli ktoś ma dużo drzew oliwnych, pracuje prawie cały rok żeby gaje były przystosowane do zbiorów. Wiele osób pryska podłoże środkami chwastobójczymi, ten proceder wymaga jednak nakładów finansowych - należy mieć swój traktor ze sprzętem do pryskania lub wynająć odpowiednią ekipę i oczywiście jednorazowe pryskanie na nic się nie zda, należy je powtarzać kilkakrotnie a z reguły i tak coś niechcianego wyrośnie. Każdy rolnik, również grecki, ma swoje problemy. Pozdrawiam z Korfu :)

20171122_131850.jpg