Za co kocham Niepodległą - #pl-spoleczność.

Oczywiście że kocham Polskę!

Za co? To zapewne temat rzeka...
Podpisuję się pod postami pozostałych uczestników konkursu zorganizowanego przez @pl-spolecznosc: za piękno natury, za historię, za tradycje...

CAM01306.jpg
tak, mam taki transparent każdego lata w ogrodzie

Ale nie tylko.
Po wyjeździe do Grecji od razu zaobserwowałam różnice pomiędzy Grekami a Polakami. Tak, wiem doskonale, że każdy naród jest inny a nawet każdy człowiek jest inny, więc i wśród osób należących do tej samej narodowości istnieją różnice powiększające się z upływem czasu i rozwoju.

20181117_005403.jpg
Morskie Oko - Tatry

Jednak w odpowiedzi na zaproszenie @pl-spolecznosc do napisania tego posta chcę Wam powiedzieć jak ja to widzę. Chodzi mi o to, że różnica różnicy nie jest równa.

20181117_005212.jpg
Kołobrzeg

Wielu z nas, członków polskiej społeczności Steemit mieszka za granicami Polski, i ciekawa jestem czy wszyscy się ze mną zgodzą, bo moim zdaniem - my, Polacy jesteśmy lepsi!

Wiem, że w naszym kraju wiele się zmieniło, jak wszędzie. Jednak odniosę się do Polski jaką pamiętam, do Polski sprzed około 15 lat. I oczywiście chodzi mi o tą większość społeczeństwa ;)

20181117_005011.jpg
polska zima - WPKiW Chorzów

Kultura i wychowanie.

Grecy nie mogą się z nami równać, serio. Jeśli przyjeżdżacie na wakacje to wszystko wydaje się być OK, jednak zostając na dłużej można zauważyć, że tutejsi ludzie są jakby niewychowani (mówiąc po naszemu).
I w sumie nie bardzo wiem jak Wam to wytłumaczyć, jednak często jestem zniesmaczona i wiem, że ja jestem lepiej wychowana i że posiadam większą kulturę osobistą niż Grecy. A nie jestem tutaj jedyną Polką która tak myśli.

Nie chodzi mi tutaj o wykształcenie - ale o kulturę i kanony zachowań, które wpajano mi od najmłodszych lat, a ja staram się je podtrzymywać i przekazywać dalej.
Z drugiej strony, Grecy są bardziej naturalni i swobodni, jednak ten temat można by zapewne rozwinąć w innym wpisie.

20180519_175531.jpg
kluski ślonskie, rolada i modro kapusta - tak, jestem Ślązaczką

Szacunek.

Pod tym względem też jest zupełnie inaczej... Szacunek, który został mi wpojony, w Grecji jakby nie ma miejsca.

Przykłady?
Do starszych osób mówi się po imieniu (nawet do mocno starszych). Podczas świąt państwowych nie obowiązuje strój galowy ani w szkołach ani nigdzie. Podczas szkolnych Akademii dzieci są ubrane jak na co dzień (w dżinsy i dresy) a i przygotowane wiersze czytają z kartki. Poza tym nauczyciele i uczniowie nie różnią się ubiorem a ja, już będąc nauczycielem w Polsce musiałam nosić garsonkę, nie wspominając o latach szkolnych. .

20181117_005503.jpg
lekcja pokazowa którą prowadziłam dla studentów Nauczania Początkowego WSP TWP w Katowicach

Skoro nie ma szacunku do osób starszych, nie ma go również gdzie indziej (w domu, w szkole, w życiu).
Podczas zajęć lekcyjnych dzieci siedzą w kurtkach, w greckich domach nie zdejmuje się butów, groby są zaniedbane, śmieci piesi rzucają pod nogi a kierowcy wyrzucają przez okna samochodów. Nawet rodzinny posiłek wydaje się być taki sam w świątek, piątek czy niedzielę.

Podsumowanie.

Mam nadzieję że Was nie zanudziłam i że zrozumiecie mój wniosek wynikający z rozważań zawartych w tym wpisie.

Czuję się lepsza bo jestem Polką! Potrafię docenić i uszanować. Uważam, że jestem kulturalna i odpowiednio wychowana.

A wszystko to zawdzięczam polskim tradycjom, polskiemu wychowaniu i polskim korzeniom.

Więc kocham Cię Polsko również za to kim jestem :)

Mój dom w Grecji jest bardziej polski niż grecki a mój mąż to akceptuje i mnie wspiera - nie wyobrażam sobie żeby mogło być inaczej.

W mojej polsko-greckiej rodzinie podtrzymuję polskie tradycje. Moje wnuki mówią po polsku i nie jedzą rękami (przynajmniej przy mnie) a w świąteczne dni (polskie i greckie) moja córka ubiera im koszule, jak na polskich chłopaków przystało.

20180323_113657.jpg
4-letni przedszkolak

20180614_092146.jpg
Spyrosek (bardzo przejęty) z bukietem ogrodowych kwiatów dla ukochanej Pani przedszkolanki - a Pani była bardzo zdziwiona! Tej miłej tradycji też w Grecji nie ma.

Mój blog

Gdybym po wielu latach poza krajem, nadal nie czuła się Polką, to nie pisałbym bloga po polsku, bo po co...

Dziękuję Wam za to że tu jesteście i za to że wspólnie tworzymy naszą polską społeczność na Steemit, naszą małą i kulturalną Polskę w sieci :)

20161006_190750-1.jpg
jesienny zachód słońca w Agios Georgios Pagoi, Korfu

Post zgłaszam do konkursu organizowanego przez @pl-spolecznosc: "Za co kochasz Niepodległą?"

Zdjęcia własne by @grecki-bazar-ewy