"Tsiknopempti" - tłusty czwartek na Korfu.

Tłusty Czwartek w Grecji nazywa się Tsiknopempti. Małe greckie pączki lukumades jednak nie odgrywają w tym dniu głównej roli, chociaż są bardzo popularne.
Tłusty Czwartek w Grecji to dzień mięsa! Symboliczne znaczenie tego dnia, jest takie samo jak w Polsce, zaczyna się okres przygotowań do 40-dniowego Wielkiego Postu przed Wielkanocą. Tsiknopempti przypada w ostatnim tygodniu greckiego Karnawału (Apokries).

meat-1675017_1280.jpg
źródło:https://pixabay.com/

Najchętniej spożywanym przez Greków mięsem, zwłaszcza w dni świąteczne, jest mięso grillowane. W tłusty czwartek w Grecji od południa unosi się w powietrzu specyficzny dym o zapachu grillowanego mięsa. Dym ten nazywa się tsikna, a czwartek po grecku to pempti,  z połączenia tych dwóch wyrazów powstała nazwa dla tego świątecznego dnia.
"Święto Mięsa" jest obchodzone w czwartek, ponieważ środa i piątek są dniami postnymi (jak w Polsce). W większości lokali i domów prywatnych odbywa się wielkie grillowanie. Mięso na gilla tradycyjnie marynuje się w oliwie z sokiem z cytryny, doprawia się solą, pieprzem i oregano.

smoke-600079_1280.jpg
źrodło: https://pixabay.com/

Tego dnia wielu Greków udaje się do Tawern na późną tradycyjną kolację. W lokalach podawany jest grillowany świeży boczek (panceta), żeberka z grilla (pajdakia) i grillowane kotlety wieprzowe ze schabu lub karczku (brizola). Oprócz mięsa nie może zabraknąć sałatek, sera feta i cacyków, ale też frytek i pieczywa. Nie może zabraknąć również szklaneczki wina, Ouzo lub Tsipouro oraz greckiej muzyki, śpiewów i tańca.

Odbywają się też bardzo popularne imprezy otwarte na skwerach i placach miejskich, z muzyką na żywo i tańcami greckimi. Tu grilluje się greckie suflaki wieprzowe (szaszłyki) z pieczywem.

20170928_134546.jpg
fotografia własna

Ponieważ greckie "Święto Mięsa" przypada na koniec Karnawału odbywają się związane z nim parady przebierańców i maskarady na ulicach miasta, można więc zjeść mięsną kolację w domu, a później udać się na spacer ulicami pełnymi karnawałowych atrakcji. O karnawale na Korfu pisałam tutaj.

masks-1879572_1280.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Ale to nie koniec, w Tsiknopempti odbywają się również we wszystkich miejscowościach na Korfu pentegoletsa. Są to przedstawienia teatralne zbliżone do  COMMEDIA DELL' ARTE. Występy te kojarzą mi się z polską "Szopką Noworoczną", tematem aluzji są całoroczne wydarzenia i znane osobistości a w mniejszych miejscowościach po prostu mieszkańcy. Przedstawienia te mają dużą dawkę humoru.

W stolicy Korfu na Starym Mieście ploteczek można posłuchać w wykonaniu kobiet, które rozmawiają ze sobą przez okna zabytkowych wenecjańskich kamieniczek.