Tradycje noworoczne na greckiej wyspie Korfu.

Nowy Rok właśnie się zaczął, czas więc na post o greckich tradycjach noworocznych na Korfu. 

Nowy Rok

Revelion obchodzony jest jak wszędzie, kluby i bary są pełne świętujących do bladego świtu. Przed domami odpala się fajerwerki a panowie strzelają z dubeltówek w powietrze. W Grecji prawie każdy mężczyzna chodzi na polowania, ma więc dubeltówkę i odpowiednie zezwolenia.

OWOC GRANATU

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po północy w Nowy Rok, jest rozbicie owocu granatu (rodi) przed drzwiami wejściowymi. Jeśli owoc się rozbije i jego nasionka rozsypią się dokoła, wróży to oczywiście pomyślność dla domu i jego mieszkańców. W tym celu na wpół dojrzałe owoce granatu przechowuje się od jesieni, podsuszone mają twardą skórkę i rozbicie ich wcale nie jest łatwe, w środku jednak są słodkie i soczyste.

Nowy Rok

WASILOPITA

W każdym domu powinna być Wasilopita (pita - placek), czyli specjalne ciasto noworoczne, w którym ukryty jest pieniążek lub żeton. Nazwa ciasta pochodzi od Świętego Wasiliego (Bazyla), który świętuje w tym dniu.

Nowy Rok

Pokrojenie tego ciasta to cała ceremonia bo każdy kawałek do kogoś należy. Zaczyna się znakiem krzyża, pierwszy kawałek jest dla Jezusa, drugi dla Maryi, trzeci dla domu a dalej po kolei dla każdego członka rodziny. Oczywiście szczęście w Nowym Roku będzie miał ten, kto w swoim kawałku znajdzie pieniążek.

Wasilopitę kroi się nie tylko w domach ale też w zakładach pracy, urzędach, klubach, organizacjach - dosłownie wszędzie. Kto nie zdąży na początku Nowego Roku ma na to czas nawet w lutym ;)

Nowy Rok

Przepisów jest tyle ile gospodyń domowych, ciasto przypomina babkę z dodatkiem bakalii i orzechów, oblane jest często czekoladą lub posypane cukrem pudrem i świątecznie ozdobione.

PREZENTY

 Święty Bazyl przynosi dzieciom prezenty. Podobnie jak święty Mikołaj wchodzi kominem, należy mu zostawić kubek mleka, miskę zupy i bożonarodzeniowe ciasteczka. Po posiłku Bazyl zostawia dzieciom prezenty.

PODARIKO

To kolejna tradycja, polega na tym, że pierwsza osoba która w Nowym Roku przekracza próg domu, powinna to zrobić prawą nogą (podari - noga). Powinna to być osoba przede wszystkim dobra i szanowana, mająca i przynosząca szczęście. Jeśli przypadkiem przyjdzie ktoś nielubiany to po prostu nie wpuszcza się go do domu czekając na kogoś właściwego, potem już mogą wchodzić wszyscy.

AWGA - POULIA

Awga (jajka) - poulia (ptaki). To kolejna tradycja wróżąca dobrobyt w gospodarstwie przez cały rok. Tą wróżbę, podobnie jak poprzednią, powinien zrobić dobry człowiek. Polega ona na mieszaniu ręką popiołu w kominku lub piecu kuchennym i wypowiadaniu magicznych słów "awga - poulia". Ma to zapewnić gospodarzom dobrobyt w domu i zagrodzie oraz wszelki urodzaj.

Nowy Rok

Szczęśliwego Nowego Roku :) Kali xronia!