Słońce coraz wyżej - zapraszam na kawę mrożoną!

Kawa mrożona - frape - jest najczęściej spożywaną przez Greków i turystów kawą w lecie, to tzw. hit sezonu. Stawia na nogi a zarazem orzeźwia w upalne dni, Grecy piją ja dosłownie litrami. Ja serwuję sobie frape po południu przez całe lato, w kuflu na piwo - szklanka jest za mała!

kawa mrożona

Kawę mrożoną można łatwo przygotować samemu różnymi metodami. Sęk w tym, żeby kawę rozpuszczalną (najlepiej Neskę) i ewentualny cukier (jeśli pijecie słodką) rozpuścić lub utrzeć. Do tego celu istnieją specjalne urządzenia większe lub mniejsze, takie mikserki czy kręciołki (większe elektryczne i mniejsze na baterie) ale i bez nich można sobie poradzić.

kawa mrozona po grecku

Jeśli macie urządzenie do robienia frape, należy utrzeć kawę rozpuszczalną z cukrem i małą ilością letniej wody. Ilość kawy i cukru zależy od tego jaka kawę lubicie, więc taka sama jakiej używacie do robienia kawy na ciepło. Ucieramy trzymając mieszadełko blisko dna niskiej szklaneczki, wtedy powstanie kleista mieszanka. Jeśli mieszadełko będziecie trzymać wyżej, powstanie dużo piany.

kawa mrożona

Gotową miksturę przelewamy do wysokiej szklanki i uzupełniamy zimną wodą, dodajemy ewentualnie trochę mleka a na koniec kostki lodu i kawa mrożona jest gotowa. Pijemy przez słomkę co jakiś czas mieszając.

kawa mrożona

Jeśli nie macie urządzenia do robienia frape, możecie wykorzystać plastikowy pojemnik z wieczkiem, shaker lub zwykły czysty słoik. Wtedy po wsypaniu kawy, cukru i małej ilości letniej wody, pojemnik należy szczelnie zamknąć i energicznie nim potrząsać aż składniki się rozpuszczą. Gotową mieszankę przelewamy do wysokiej szklanki, dolewamy zimnej wody, ewentualnie trochę mleka i dodajemy kostki lodu oraz słomkę.

Można również zrobić kawę mrożoną z kawy z ekspresu. Przygotowujemy kawę z ekspresu w małej filiżance. Gotową przelewamy do shakera lub słoika, dodajemy kostki lodu, zamykamy shaker i potrząsamy w celu schłodzenia kawy. Przelewamy do szklanki, dodajemy kolejne kostki lodu i mamy gotową kawę mrożoną z ekspresu.

W bardziej wyszukanej wersji, do gotowej kawy mrożonej można dodać gałkę lodów. Najlepiej pasują oczywiście waniliowe, czekoladowe, karmelowe... jak kto lubi. Lody będą się pomału rozpuszczały w kawie, należy im w tym pomóc mieszając kawę słomką, efekt jest wspaniały.

Mile widziany jest również kieliszek odpowiedniego w smaku likieru, dodajemy go na końcu do gotowej już kawy. A może spodoba Wam się wersja z bitą śmietaną?

Dzięki tym wariacjom, zwykłą kawę mrożoną możemy zamienić w przepyszny deser na upalne popołudnie.

 kawa mrożona

Smacznego :)