Ryba "Burdeto" - grecki przepis na "rybę po grecku".

Ryba "Burdeto" to bardzo stary przepis biednych rybaków z Korfu. Kiedyś mieszkańcy wyspy żyli z rybołówstwa. Najczęściej gotowali małe ryby , które udało im się złapać w sieci a które nie nadawały się na sprzedaż. Ryby gotowano wówczas w morskiej, naturalnie słonej wodzie.

Z czasem danie to rozprzestrzeniło się na całą Grecję i powstały jego warianty. Małe rybki zaczęto zastępować dużymi a nawet filetem czy owocami morza. Jako dodatki, do cebuli doszły drobno krojone lub tarte pomidory i ostra papryka, która dawno temu dodarła na Korfu z Turcji. W oryginale ryba "Burdeto" jest mocno pikantną potrawą. Obecnie świeże pomidory często zastępuje się przecierem, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Całkiem możliwe, że ryba "Burdeto" jest prototypem polskiej "ryby po grecku", która w Grecji jest w ogóle nie znana. Przede wszystkim Grecy nie jedzą ryb na zimno ani odgrzewanych na drugi dzień. Marchew jest bardzo znana w kuchni greckiej, ale kiedyś była dostępna tylko latem, z ogrodów, a "Burdeto" to stary przepis i jest jadane przez cały rok. Kolejna rzecz to seler i pietruszka. Na tutejszych ciężkich glebach rosną jedynie odmiany naciowe, Grecy nie znają odmian korzeniowych. Korzenie pietruszki i selera są sprowadzane na Korfu do niektórych sklepów ze względu na zainteresowanie obcokrajowców mieszkających na wyspie. Jak mnie najdzie smak na polską sałatkę jarzynową, to nieźle się muszę nabiegać żeby znaleźć korzeń selera i pietruszki. Wszelkie próby hodowlane które czyniłam przez kilka lat też nie dały efektów, korzenie były małe jak paznokieć więc pewnie klimat tez ma swoje znaczenie w tym temacie.

W przepisie podaję tradycyjnych 5 średnich ryb, ale równie dobrze mogą to być 2-3 większe ryby lub filety rybne. Po prostu ma to być ryba. Jeżeli nie lubicie ostrych dań, zamieńcie ostrą paprykę na słodką. Papryka musi być w proszku, bo dzięki niej (a nie tylko pomidorom) danie ma specyficzny kolor.

Składniki:

5 średnich wypatroszonych ryb
papryka ostra lub słodka w proszku (2 łyżki)
pieprz, sól do wedle uznania
2 duże cebule
2 ząbki czosnku
2 łyżki przecieru pomidorowego
oliwa (1 szklanka)

Wykonanie:

Do szerokiego garnka lub brytfanki wlewamy szklankę oliwy.
Dodajemy 2 duże cebule pokrojone w krążki lub kostkę i smażymy aż się zeszklą.
Dodajemy 1 łyżkę papryki w proszku i podsmażamy chwilę, aż oliwa nabierze koloru.
Przecier pomidorowy rozpuszczamy w szklance wody i wlewamy do garnka.
Dodajemy kolejną łyżkę papryki w proszku i czosnek. Trzymamy na małym ogniu aż sos się zwiąże.
Gdy sos jest gotowy wkładamy do niego ryby i solimy, podlewamy niecałą szklanką wody.
Dusimy na małym ogniu około 15 minut w razie potrzeby podlewając letnią wodą.
Sos powinien być oleisty. Jeśli ryby są gotowe a sos wodnisty, wyjmujemy ryby i odparowujemy sos podgrzewając go.
Nie mieszamy żeby ryby się nie rozleciały.
Gotowe danie posypujemy poszatkowaną natką pietruszki (jest i pietruszka!).

Potrawa ta jest specjalnością kuchni na Korfu (znaną w całej Grecji), podobnie jak sofrito czy pastitsado.

Smacznego!