Religia grecka w pigułce.

20170409_103240.jpg
dzwonnica jednego z dwóch kościołów w miejscowości w której mieszkam

Napiszę troszkę o religii w Grecji i o tym jak ją spostrzegam w życiu codziennym.
W Grecji jest Grecki Kościół Prawosławny uznany przez konstytucję za religię państwową (co jest unikalne), należy do niego ponad 95% społeczeństwa i są z tego bardzo dumni, jak to Grecy.

Msza św. jest taka sama jak w naszym kościel z tą różnicą, że nie ma kazania i to mi się podoba ;) Kolejna rzecz, która bardzo mi sie podoba, to nikt nie chodzi z tacą ani koszykiem za wyjątkiem dużych świąt. Nie ma też konfesjonałów ani kolejek do komunii, podchodzi kilkanaście osób w wielkim skupieniu i otrzymują od księdza chleb namoczony w winie (na łyżeczce z długą rączką). Ciekawostką jest, że kobiety podczas menstruacji nie mogą przystąpić do komuni oraz to, że przy każdym kościele są toalety (rzecz ludzka i wstydzić się nie ma powodu).

Księża najczęściej mają rodziny i zachowują się jak normalni ludzie. Po mszy ksiądz chodzi w czarnej, wytartej często, sutannie i mozna z nim pogadać o przysłowiowej "dupie Marysi" bez wzniosłych i moralizatorskich słów z jego strony. Jest normalnym człowiekiem, który ma dom, żonę, dzieci, chodzi na zakupy i zbiera oliwki a po mszy idzie z wiernymi na kawę (kawiarnia kafenijo zawsze jest w pobliżu) poplotkować jak z kumplami.
Wszelkie święta odbywają się pod kościołem, włącznie z tańcami, orkiestrą na żywo, grilowaniem i piwem.

20170418_221923.jpg
wieczorna zabawa odpustowa

W życiu codziennym Grecy są bardzo religijni ale nie przeszkadza im to być zarazem zabobonnymi (jednak o tym napiszę w osobnym wpisie). Robią znak krzyża wiele razy w ciągu dnia, jesli zdarzy się coś dobrego ale i żeby ustrzec się przed czymś złym (profilaktycznie). Znak krzyża można zrobić także nad kimś z tych samych powodów. Oczywiście nad chlebem zanim się go pokroi ale też nad firaną przed jej przycięciem.

W większości domów są ołtarzyki z ciągle palącym się kagankiem z oliwą (przyczyna niejednego pożaru) i oczywiście mnóstwo ikon przeróżnych świętych. W kościołach też jest ogromna ilość ikon, które przez wiernych są całowane i często się zastanawiam jak często je czyszczą ;)

20170409_103029.jpg
podczas uroczystości ikony w kościołach są ozdabiane kwiatami, które potem zabiera się do domów

Reansumując, myślę że grecka wiara jest przyjazna i bezstresowa aczkolwiek czasami niektórym osobom może wydawać się troszkę niepoważna. Grecy to wesoły i pozytywnie nastawiony naród i chyba z ich religią jest trochę podobnie :)