Przepis na kalmary smażone i o kalmarach słów kilka.

Kalmary smażone (gr. kalamaria tiganita) są chętnie jadane w Grecji nie tylko przez Greków ale również przez turystów.
Wszelkie owoce morza są bardzo popularne w kuchni greckiej i Grecy jedzą je w dużych ilościach nie tylko w okresach postnych ale i na co dzień i obowiązkowo latem.

calamari-3147644_1920.jpg
Źródło: pixabay.com

Podczas postów owoce morza mają wielkie znaczenie w kuchni greckiej, ponieważ Grecy nie jedzą w tym okresie nie tylko mięsa ale i ryb. Wytłumaczenie wydaje się bardzo proste, otóż ryby, podobnie jak mięso, mają krew.
Jednym z bardzo popularnych a zarazem szybkich dań, jadanych chętnie przez cały rok jak już wspomniałam, są kalmary smażone w głębokim oleju.

calamari-2186531_1920.jpg
Źródło: pixabay.com

Osobiście nie lubię owoców morza, dlatego rzadko o nich piszę i nie mam własnych zdjęć dla tego tematu. Jednak od czasu do czasu nie pogardzę dobrze i prawidłowo usmażonymi krążkami kalmarów (przepis poniżej).
Zanim weźmiemy się za przyrządzenie pysznych i chrupiących kalmarów, przyjrzyjmy się im trochę bliżej...

Kałamarnice, kalmary, kalmarokształtne (Teuthida) – grupa około 300 gatunków głowonogów zaliczanych do dziesięciornic, tradycyjnie klasyfikowana w randze rzędu[1][4][2] lub podrzędu[3], znacznie zróżnicowana morfologicznie i ekologicznie. Są zaliczane do owoców morza (frutti di mare).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%82amarnice

Kalmary mogą być białe lub całkiem czarne a na powierzchni wody często są lekko brązowe. Ich skóra zawiera komórki chromoforowe, które pozwalają im zmieniać kolory w zależności od warunków środowiskowych. W kamuflażu pomaga im również fakt, że dolna część ciała jest lżejsza niż górna. Okazuje się, że kalmary mają aż trzy serca – nie miałam o tym pojęcia.

1440px-Loligo_vulgaris wiki.jpg
Zdjęcie: © Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0, Źródło: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=385705

Charakteryzują się następującymi cechami: -obłe, torpedowate ciało,
-dziesięć ramion, z których dwa są wyraźnie dłuższe, kurczliwe, z przyssawkami otoczonymi chitynowym wałem lub uzbrojonymi w chitynowe haczyki,
-samce mają jedno lub dwa ramiona przekształcone w hektokotylusy,
-płaszcz wytwarza boczne płetwy łączące się z reguły z tyłu ciała,
-muszla z chityny, cienka i elastyczna, zredukowana do płytki obrośniętej płaszczem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%82amarnice

Otwór gębowy kałamarnicy jest wyposażony w rogowaty spiczasty dziób, który w większości składa się z chityny i białek, służy on do zabijania i rozrywania ofiary na kawałki. Złapane wieloryby, często mają otwór gębowy kałamarnicy na żołądku, ponieważ jest on jedyną częścią zwierzęcia, która nie jest trawiona.
ink-2738296_1920.jpg
Źródło: pixabay.com

Kałamarnice wyewoluowały z przodków mięczaków jednak ich oczy są podobne do oczu bezkręgowców. Skorupa ich przodków została utracona, z wyjątkiem wewnętrznej płytki.
Wiosną kałamarnica składa jaja na dnie, jaja są umieszczone w workach które wyglądają jak ćmy. Młode kalmary żywią się planktonem.

squids-696744_1280.jpg
Źródło: pixabay.com

Większość kałamarnic nie przekracza 60 cm długości, jednak gigantyczna kałamarnica może osiągnąć długość nawet do 14 metrów. Kolosalne kałamarnice (Mesonychoteuthis hamiltoni) są największymi bezkręgowcami, ważą nawet 400 kg i mają największe oczy w królestwie zwierząt.

Giant_squid_melb_aquarium03 wiki.jpg
Gigantyczny kalmar w lodzie, akwarium w Melbourne
Zdjęcie: fir0002flagstaffotos [at] gmail.comCanon 20D + Tamron 28-75mm f/2.8 - , GFDL 1.2,
Źródło:https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=726970

Kalmary jako pożywienie, są popularne na całym świecie, również w krajach europejskich. Ich korpus można w całości grillować lub faszerować. Można je również kroić na kawałki lub w plasterki w kształcie pierścienia. Jadalne są również macki, przyssawki i atrament. Jedyne części kałamarnicy, które nie są jadalne, to skorupa i otwór gębowy.

squid-1128410_1280 pixabay wszystkie zdjęcia.jpg
Źródło: pixabay.com

A teraz czas na obiecany przepis…
Kalmary w sprzedaży są najczęściej mrożone, w całości lub pokrojone w krążki. Najprościej jest kupić te oczyszczone i pokrojone. Z kalmarami nieoczyszczonymi w całości jest sporo zachodu, należy je umiejętnie oczyścić i wyjąć spłaszczoną kostkę a następnie pokroić.
Jeśli kupicie kalmary oczyszczone ale w całości, po rozmrożeniu wystarczy je pokroić w krążki. Malutkich kalmarów nie trzeba kroić, można je smażyć w całości.

squid-3682283_1280.jpg
Źródło: pixabay.com

POTRZEBUJEMY:

  • paczkę oczyszczonych kalmarów
  • mąkę do panierowania
  • sól
  • olej do smażenia

WYKONANIE:
Rozmrożone kalmary myjemy dokładnie i osuszamy na sicie. Rozgrzewamy olej w głębokiej patelni lub we frytownicy.
Panierujemy kalmary w samej mące. Prostym, czystym i skutecznym sposobem jest panierowanie w woreczku - do woreczka wsypujemy mąkę, wrzucamy porcję kalmarów, skręcamy woreczek zostawiając puste miejsce i potrząsamy nim aż kalmary zmieszają się z mąką. Polecam ten sposób na panierowanie jeśli go nie znacie.

calamari-1032984_1920.jpg
Źródło: pixabay.com

Otrzepujemy nadmiar mąki i wrzucamy krążki kalmarów na gorący olej. Kalmary smażymy obracając je, ale nie dłużej niż 3 minuty. To bardzo ważne żeby usmażyły się szybko. Dlatego olej musi być gorący a kalmary powinny być w nim zanurzone. Ta zasada dotyczy wszystkich owoców morza, jeśli będą się smażyły dłużej niż 3 minuty to w efekcie nie będą kruche tylko gumiaste i ciągnące. Smażymy partiami nie dopuszczając do przestudzenia oleju.
Usmażone kalmary kładziemy na papier kuchenny aby pozbyć się nadmiaru oleju.
Dopiero teraz solimy, żeby nasze kalmary nie były twarde.
Podajemy na ciepło z frytkami i dowolną sałatką. Skrapiamy cytryną na talerzu bezpośrednio przed spożyciem, wcześniejsze dodanie soku z cytryny może wpłynąć na zmiękczenie panierki a przecież ta chrupiąca jest najlepsza.
Smacznego!

squid-rings-1285314_1280.jpg
Źródło: pixabay.com

Dla zwolenników owoców morza, polecam również kalmary w sosie podawane z makaronem oraz kalmary faszerowane (np. serem feta).

food-4452837_1280.jpgfried-squid-3425707_1280.jpg

food-838036_1280.jpg
Źródło: pixabay.com

Korzystałam: Καλαμάρι