Muzeum Akropolu w Atenach - #tematygodnia 21.

Muzeum Akropolu w Atenach znajduje się w centrum archeologicznego miejsca jakim jest Akropol, (dzielnica Aten), na przeciwko wzgórza Akropolu o którym pisałam tutaj.

parthenon-2852029_1280 partenon.jpg
rekonstrukcja Partenonu, źródło: pixabay.com

Muzeum powstało w celu zebrania i przechowania wszystkich rzeczy znalezionych na wzgórzu Akropolu. Znajdują sie tam eksponaty od czasów mikońskich do romańskich a nawet z czasów wczesnochrzescijańskich Aten.

caryatids-1609506_1280 kariatydy.jpg
kariatydy, źródło: pixabay.com

Najpierw powstało Małe Muzeum Akropolu, jest to stary budynek rozbudowany po II wojnie światowej,w którym muzeum zostało otwarte w 1965 roku.

vessel-2852046_1280.jpg
źródło: pixabay.com

Ponieważ zebrane eksponaty przestały się w nim mieścić a nowych ciągle przybywało, postanowiono zbudować nowe muzeum Akropolu. Prób rozbudowy było kilka jednak we wszystkich miejscach coś znajdowano i rezygnowano z budowy.

DSC00013.JPG
zdjęcie własne

Dopiero projekt z 2000 roku został zrealizowany ponieważ zakładał wzniesienie nowego gmachu muzeum nad stanowiskiem archeologicznym, tak by stanowiło ono jego część.

DSC00012.JPG
zdjęcie własne

Budowę ukończono w 2007 roku a Nowe Muzeum Akropolu zostało otwarte w roku 2009, ma 4 piętra i 14 000 metrów kwadratowych powierzchni. Można w nim zobaczyć feragmenty budowli, rzeźby, posągi i artefkaty znalezione na wzgórzu akropolu ateńskiego. W sumie zebrano około 4000 okazów.
Jest to zapewne miejsce warte zobaczenia, podobnie jak sam Akropol, polecam z całego serca.

DSC00014.JPG
zdjęcie własne

Jako ciekawostkę dodam, że przed rozpoczęciem każdej legalnej budowy w Grecji muszą być przeprowadzone badania archeologiczne. Do dzis dnia bardzo często sa znajdowane starożytne wykopaliska. Jeżeli na placu budowy jest cokolwiek znalezione to oczywiście zostaje wstrzymane wydanie zezwolenia na postawienie budynku a działka zostaje przejęta przez Wydział Archeologii. Można podać sprawę do Sądu i ewentualnie dostać odszkodowanie.

DSC00011.JPG
zdjęcie własne

Jak budowaliśmy nasz dom to również musieliśmy poddać badaniom archeologicznym działkę. Przyjechała Pani, w aucie przebrała pantofelki na gumiaczki i wskazywała kierowcy koparki w którym miejscu ma wykopać dziurę po czym dokonywała oględzin. Na nasze szczęście nic nie znalazła i dostaliśmy odpowiedni dokument, który jak wspomniałam powyżej jest niezbędny do uzyskania zezwolenia na budowę.

Wpis zgłaszam do konkursu Tematy Tygodnia #21, luźne powiążanie do tematu 2 (starożytność).

Korzystałam z informacji podanych tutaj: Μουσειο-Ακροπολησ