Muzeum Akropolu w Atenach - #tematygodnia 21.
Muzeum Akropolu w Atenach znajduje się w centrum archeologicznego miejsca jakim jest Akropol, (dzielnica Aten), na przeciwko wzgórza Akropolu o którym pisałam tutaj.
rekonstrukcja Partenonu, źródło: pixabay.com
Muzeum powstało w celu zebrania i przechowania wszystkich rzeczy znalezionych na wzgórzu Akropolu. Znajdują sie tam eksponaty od czasów mikońskich do romańskich a nawet z czasów wczesnochrzescijańskich Aten.
kariatydy, źródło: pixabay.com
Najpierw powstało Małe Muzeum Akropolu, jest to stary budynek rozbudowany po II wojnie światowej,w którym muzeum zostało otwarte w 1965 roku.
źródło: pixabay.com
Ponieważ zebrane eksponaty przestały się w nim mieścić a nowych ciągle przybywało, postanowiono zbudować nowe muzeum Akropolu. Prób rozbudowy było kilka jednak we wszystkich miejscach coś znajdowano i rezygnowano z budowy.
zdjęcie własne
Dopiero projekt z 2000 roku został zrealizowany ponieważ zakładał wzniesienie nowego gmachu muzeum nad stanowiskiem archeologicznym, tak by stanowiło ono jego część.
zdjęcie własne
Budowę ukończono w 2007 roku a Nowe Muzeum Akropolu zostało otwarte w roku 2009, ma 4 piętra i 14 000 metrów kwadratowych powierzchni. Można w nim zobaczyć feragmenty budowli, rzeźby, posągi i artefkaty znalezione na wzgórzu akropolu ateńskiego. W sumie zebrano około 4000 okazów.
Jest to zapewne miejsce warte zobaczenia, podobnie jak sam Akropol, polecam z całego serca.
zdjęcie własne
Jako ciekawostkę dodam, że przed rozpoczęciem każdej legalnej budowy w Grecji muszą być przeprowadzone badania archeologiczne. Do dzis dnia bardzo często sa znajdowane starożytne wykopaliska. Jeżeli na placu budowy jest cokolwiek znalezione to oczywiście zostaje wstrzymane wydanie zezwolenia na postawienie budynku a działka zostaje przejęta przez Wydział Archeologii. Można podać sprawę do Sądu i ewentualnie dostać odszkodowanie.
zdjęcie własne
Jak budowaliśmy nasz dom to również musieliśmy poddać badaniom archeologicznym działkę. Przyjechała Pani, w aucie przebrała pantofelki na gumiaczki i wskazywała kierowcy koparki w którym miejscu ma wykopać dziurę po czym dokonywała oględzin. Na nasze szczęście nic nie znalazła i dostaliśmy odpowiedni dokument, który jak wspomniałam powyżej jest niezbędny do uzyskania zezwolenia na budowę.
Wpis zgłaszam do konkursu Tematy Tygodnia #21, luźne powiążanie do tematu 2 (starożytność).
Korzystałam z informacji podanych tutaj: Μουσειο-Ακροπολησ
Comments