Moje mrożonki - papryki i nie tylko :)

Witajcie :)
Na prośbę @alcik i @napotem obiecałam napisać o mrożeniu papryki. W mrożeniu papryki nie ma nic skomplikowanego więc napiszę co jeszcze mrożę żeby post był wartościowszy i dłuższy.
Przypomnę dla tych, którzy nie wiedzą, że mieszkam w Grecji. Tutejszy klimat jest jaki jest, tzn. jest fajny ale nie sprzyja kiszonkom ani wszelkim przetworom w słoikach (wszystko się psuje).Pewnie dlatego Greczynki nie robią przetworów a ja musiałam oczywiście popróbować no bo przecież jakoś tu muszę żyć z moimi polskimi przyzwyczajeniami :) No i wniosek jest prosty, najlepiej sprawdza się mrożenie, zapewne nie tylko w Grecji.

20170925_192227.jpg

Mrożę więc co się da: wszelkie warzywa (papryki, pomidory, fasolkę szparagową o różnych kolorach, groszek, pory, kalafior, kabaczek, wszelką zieleninkę, dynię itd). Nie ma w tym nic wielkiego, każdy coś mrozi...
Ale mrożę również mój domowy ser kozi (twardy podpuszczkowy typu graviera i twarożek), masło domowe kozie, soki świeże owocowe głównie z cytryny, suszone grzyby i świeże drożdże z Polski, gotowe dżemy i przecier pomidorowy domowej roboty a ogórki kiszone trzymam w lodówce. I jest pięknie - potrzeba matką wynalazków :)

20170925_192350.jpg

20170925_192411.jpg

20170925_192315.jpg

Wracając do mrożenia papryki, najpierw ją oczyszczamy, czyli odcinamy tzw. "dupkę" i wycinamy gniazdo nasienne najlepiej małym nożykiem.

20170926_134412.jpg

Po oczyszczeniu papryk należy je dokładnie umyć pod bieżącą wodą, równocześnie wsadzając palec do środka papryki pozbędziemy się pozostałych nasionek.
Jeśli chcemy papryki wykorzystać do sosów, makaronów, mięs, zapiekanek itp, kroimy je w paseczki lub grubsze krążki (tak jest najszybciej), umieszczamy w woreczku do mrożonek, zamykamy woreczek w dowolny sposób i wkładamy do zamrażarki. Wielkość porcji nie ma znaczenia ponieważ można odłamać ilość zamrożonej papryki jaka nam jest potrzebna.
Jeśli chcecie zamrozić papryki które wykorzystacie do faszerowania, należy je zamrozić oczywiście w całości. W tym celu oczyszczone i umyte papryki układamy na jakiejkolwiek tacy i tak wkładamy do zamrażarki. Gdy papryki się zamrożą, zdejmujemy je z tacy i wkładamy do woreczka. Zabieg ten pozwoli nam uniknąć pogniecenia, zniekształcenia i posklejania papryk. Faszerujemy zamrożone papryki i od razu pieczemy, po rozmrożeniu mogą zmięknąć. Zasadę tą stosujemy do wszystkich mrożonych warzyw, wtedy smakują i wyglądają na talerzu jak świeże.

20170926_135220.jpg

Groszek i fasolkę mrożę od razu po oczyszczeniu i umyciu, nie blanszuję, nie obgotowuję - gotują się ekspresowo. Kabaczki pokrojone w plasterki, dynię potartą na dużych oczkach, por pokrojony na drobno (doskonały do sosów, zapiekanek i farszy np.serowych).
Myślę, że o pomidorach napiszę osobny post... o mrożeniu i o moim ekspresowym przecierze pomidorowym.
Jak widzicie dużo mrożę, jak wspomniałam na początku jest to doskonały sposób na przechowywanie. Dla mnie jest to bardzo ważne bo wszystko co mrożę pochodzi z mojego ogrodu (oprócz serów, sery z mleka ale też własnego, tzn. od moich kózek).
Jeśli macie pytania albo inne pomysły na mrożenie, piszcie proszę w komentarzach.