Moje Boże Narodzenie na greckiej wyspie Korfu.
#tematygodnia 9 - Moje Boże Narodzenie na greckiej wyspie Korfu
Boże Narodzenie (Xristougiena) na Korfu może przypominać nasze polskie ale na pewno nim nie jest. Napiszę o najważniejszych świątecznych tradycjach w Grecji i sami ocenicie.
SZOPKA

Tu mam dla Was dobrą wiadomość - jest szopka! Szopka po grecku to fatni i powinna znajdować się pod choinką. Szopkę sporej wielkości można spotkać również na placu kościelnym lub pod kościelną dzwonnicą (na zewnątrz). Najczęściej postaciami szopki jest tylko święta rodzina, nie ma 3 króli ani pasterzy. U mnie w domu szopka stoi na kominku (z królami i pasterzami).
KOLĘDNICY I KOLĘDA
Tradycyjna grecka kolęda (kalenda) jest jedna, jednak ma wiele zwrotek opowiadających kolejne wydarzenia, począwszy od oczekiwania na narodzenie Jezusa a skończywszy na Jego chrzcie (obchody chrztu Jezusa odbywają się 6 stycznia). Cały ten okres jest wielkim świętem. Kolędę zaczyna się śpiewać w Wigilię, rozbrzmiewa wszędzie dokoła. Jest tradycją, że dzieci kolędują chodząc po domach (bez strojów, są ubrane jak na co dzień), ich śpiewowi towarzyszy charakterystyczny dźwięk akompaniamentu na trójkącie (przypominający dzwoneczki). Zwyczajem jest dawać dzieciom pieniądze, kwoty są różne jednak można nieźle zarobić ;) Najmłodszym kolędnikom towarzyszą mamy.
CHOINKA I ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ DOMÓW Choinka jest na Boże Narodzenie w każdym greckim domu. Pojawiła się w Grecji później niż w Polsce, ale jest. Starszym od choinki symbolem świątecznym jest statek. Dziwicie się? Ja też byłam zdumiona. Można spotkać statki różnej wielkości ustrojone światełkami. Te największe zazwyczaj są przed domami (na dworze) a mniejsze na parapetach okiennych lub kominkach. Statek symbolizuje odkrycie czegoś nowego, dobrą nowinę, nadzieję, poznanie (nawiązuje także do potęgi greckiej floty od czasów starożytności). Domy ozdabia się na Boże Narodzenie podobnie jak w Polsce, często można zobaczyć także Mikołaje i bałwanki. Na początku dziwiło mnie, że podświetlane są drzewka pomarańczowe, cytrynowe i palmy ale przecież nie każdy tutaj ma rośliny iglaste w ogrodzie (w przeciwieństwie do np cytryn). Ważnym stroikiem jest wianek świąteczny na drzwiach wejściowych (chroni dom przed złem). Jeśli w domu jest żałoba nie stroi się go, nie ubiera się również choinki. WIGILIA Jedzenie pączków smażonych na głębokim oleju w wigilię wszystkich świąt kościelnych w Grecji ma na celu wzmocnić organizm po długim poście. Smażenie lukumades odbywa się tradycyjnie pod kościołem, gdzie zbierają się wieczorem wszyscy wierni. Przygotowaniami zajmują się kobiety (pączki i napoje bezalkoholowe są za darmo), jest to też okazja do sprzedaży stroików przez nie wykonanych, zyski przeznaczane są na organizację podobnych lokalnych uroczystości. W Wigilię nie ma mszy ani pasterki, do kościoła idzie się w 1 dzień świąt. W moim domu oczywiście odbywa się tradycyjna polska Wigilia, w której uczestniczy moja grecka rodzina ze strony męża a moja Mama zawsze pamięta żeby przesłać opłatek z Polski. ŚWIĄTECZNE POTRAWY U mnie w domu przed Bożym Narodzeniem odbywa się świniobicie, więc na święta robię pieczeń sporej wielkości (najczęściej cały udziec) z polskimi kluseczkami lub pieczonymi ziemniaczkami. A po świątecznym obiedzie czas na świąteczny spacer. Gdzie? Oczywiście na plażę a pogoda tego roku na prawdę dopisała :) Wieczorem w Boże Narodzenie Grecy świętują na swój specyficzny sposób, przy greckich piosenkach i tańcach a młodzież udaje się do nocnych klubów. Kai tou xronou! Co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "i za rok". Przyznam się, że Wielkanoc wolę w Grecji ale Boże Narodzenie z polskimi tradycjami jest jedyne w swoim rodzaju.
Comments