Moja grecka Niedziela Palmowa.

Niedziela palmowa w Grecji ma takie samo znaczenie jak w Polsce i również przypada tydzień przed niedzielą Wielkanocną.

20170409_104732.jpg
(greckie palemki na Niedzielę Palmową)

Na wyspie Korfu, gdzie mieszkam, Niedziela Palmowa to podwójne święto. Po pierwsze, w Niedzielę Palmową odbywa się procesja ku czci Świętego Spirydona (patrona wyspy), upamiętniająca jeden z Jego cudów kiedy to uratował wyspę od epidemii cholery w 1630 roku. Oznaki cholery odnotowano na Korfu w 1629 roku, gdy po wizycie włoskiego statku zachorowały 4 osoby. Rok później było ich znacznie więcej i ludność Korfu prosiła Świętego Spirydona o ratunek, był ich ostatnią nadzieją.

Przed Wielkanocą 1630 roku, Święty ukazywał się zarażonym cholerą we śnie, dając im swoje błogosławieństwo i zdrowie, w następstwie tych nocnych odwiedzin rzeczywiście wracali oni do zdrowia. W owych dniach, strażnicy pełniący wartę w Starej Twierdzy, widzieli w nocy poświatę unoszącą się nad Katedrą Świętego Spirydona, której wieża góruje nad Starym Miastem. Do Niedzieli Palmowej owego roku 1630 wszyscy mieszkańcy Korfu byli zdrowi.

Dlatego właśnie w Niedzielę Palmową odbywa się wielka procesja na Starym Mieście Korfu upamiętniająca ten cud, uczestniczą w niej tłumy z całej wyspy a wszystkie 18 korfiańskich orkiestr dętych grają na Jego cześć.

20170905_092506.jpg
(panorama miasta Korfu widoczna z Nowej Twierdzy - na zdjęciu na lewo od Starej Twierdzy widoczna jest wieża Katedry Świętego Spirydona)

Poza tym we wszystkich kościołach w Grecji odbywają się obrzędy z okazji Niedzieli Palmowej, podobne do naszych polskich.

20170409_103029.jpg
(ikony w greckim kościele ozdabia się świeżymi kwiatami)

Zasadniczą różnicą jest jednak fakt, że w Grecji palemek się nie kupuje ani nie robi samemu, lecz dostaje się je w kościele na koniec nabożeństwa. Palemki są robione przez Siostry Zakonne lub kobiety. W większych miastach są wykonane z liści palmy daktylowej, które składa się w kształcie krzyża. W mniejszych miejscowościach kobiety przynoszą również kwiaty, które wraz z liściem palmowym w kształcie krzyża tworzą palemkę.

20170409_104926.jpg
(greckie palemki)

W każdą niedzielę na koniec mszy uczestnicy obchodzą ołtarz od prawej strony do lewej całując święte ikony (tak samo jak w nas obchodzi się ołtarz na "Dziękczynienie"). Ksiądz stoi pośrodku z koszem pełnym pokrojonego chleba, każdemu podchodzącemu błogosławi i daje chleb, przy czym należy go pocałować w rękę. W Niedzielę Palmową ksiądz oprócz kawałka chleba rozdaje wiernym palemki.

Z okazji większych świąt pieczone są specjalne bułki z anyżem a czasem i z rodzynkami w miejsce chleba. Wczoraj ksiądz rozdawał kawałki chleba, palemki i świąteczne bułki ku czci Świętego Spirydona.

20170409_104656.jpg

Po kościele były obowiązkowe pogaduszki na placu kościelnym, potem świąteczny aczkolwiek postny obiad u moich Teściów i spacerek, gdyż pogoda dopisała, był to piękny słoneczny i radosny dzień.

20170409_103531.jpg
(po długich zimowych miesiącach "moje niebo" znowu jest niebieskie, na horyzoncie widać góry Albanii z ośnieżonymi szczytami)

Po powrocie do domu palemki wkłada się za ikony lub obrazy świętych i tam powinny one zostać do następnego roku.

20170409_105020.jpg

zdjęcia @grecki-bazar-ewy