Mistrz Szekspir na wyspie Korfu.

Tym byłby świat sztuki 
bez Mistrza Szekspira,
Czym Romeo bez Julii 
a Błazen bez Lira.

J. Wrzos

William Szekspir na Korfu spędził niezapomniane chwile, jak wielu innych osób mniej lub bardziej znanych, jak wielu z Was i ja sama. 

William Szekspir na Korfu "Burza" Miranda - Burza. Obraz Johna Williama Waterhousea

Od lat 60-tych XX wieku, Korfu stało się obiektem masowej turystyki, ale już kilkaset lat wcześniej w zachodniej Europie ceniono walory Korfu. Do dziś na wyspie znajdują się pałace i wille zamożnych rodów, które upodobały sobie rajską wyspę już na przełomie XVIII i XIX wieku, min. Habsburgów oraz di Savoia.

Przyjeżdżali tutaj także malarze i pisarze (Lear, Herbert, Słowacki, Wilde, Goethe, Durrell i wiele innych znakomitości), szukając natchnienia na malowniczej i wiecznie zielonej wyspie. Mistrz William Szekspir na Korfu również przebywał i zadedykował wyspie swoją sztukę "Burza". Szekspir w “Burzy” zesłał bohaterów na rajską wyspę i to właśnie Korfu była pierwowzorem miejsca wygnania Prospera i Mirandy. Widocznie Szekspir podczas pobytu na wyspie przeżył gwałtowną burzę, która została mu w pamięci i postanowił ją opisać. Trzeba przyznać, że burze tutaj są jedyne w swoim rodzaju. Echo grzmotów odbija się od skał. Połączone ze sztormem na morzu są piękne i groźne zarazem. Na korfiańskim niebie, pioruny podczas burzy są widoczne gołym okiem i nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Wszystko razem, stanowi cudowne i niezapomniane widowisko, "światło i dźwięk" wyreżyserowane przez naturę. Zdarza się czasami, że bardzo silne burze poprzedzają niewielkie lecz odczuwalne trzęsienia ziemi.

"Nie bój się. Wyspa dźwięczy, szemrze, gada,
Lecz śpiewa słodko, pieszcząc, a nie raniąc.
Bywa, że tysiąc gwarnych instrumentów
Brzdąka mi w ucho; lub gdy się z długiego
Snu zbudzę, głosy znowu spać mi każą,
A we śnie zaraz otworzą się chmury,
By mi ukazać skarby niezmierzone
I mnie w nich skąpać. I zbudzony – płaczę,
Bo chciałbym znowu śnić."

William Szekspir na Korfu

Podobny wpis znajduje się na moim blogu osobistym "Grecki Bazar Ewy" - Ewa, Polka na greckiej ziemi.
https://www.greckibazarewy.pl/william-szekspir-na-korfu-burza