Mikołajki po grecku.

Święty Mikołaj po grecku to Agios Nikolaos. Na wszystkich greckich Mikołajów woła się Nikos (zdrobnienie imienia). Jednak grecki Mikołaj, aczkolwiek jest tym samym Świętym co w Polsce, nie roznosi prezentów. Tą rolę ma tutaj Święty Bazyl (Agios Wasilij), którego śwęto obchodzone jest 1 stycznia.

Mikołaj

Święty Mikołaj jednak odgrywa pomimo wszystko dużą rolę w Grecji, jest patronem marynarzy,  greckiej floty oraz greckiej marynarki wojennej. Do dziś dnia Grecja ma największą flotę na świecie i na każdym statku znajduje się ikona patrona, Świętego Mikołaja. Można powiedzieć, że jest to święto podobne do naszej polskiej Barbórki, świętują ci, którzy mają coś wspólnego z flotą i morzem oraz wszyscy, którzy mają na imię Nikos (Nikolaos). Dzień 6 grudnia jest dniem wolnym od pracy, w kościołach odbywają się msze w intencji Świętego i Jego imienników, których jest w Grecji bardzo dużo. 

Mikołaj

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia zaczynaja się jednak tradycyjnie od początku grudnia. Pomimo braku zimowej atmosfery w tutejszym klimacie, miasta i domy są wystrojone podobnie jak wszędzie na świecie i na ulicach można spotkać sporo Mikołajów w czerwono - białych strojach.

Mikołaja na zdjęciach zrobiłam własnoręcznie (podobnie jak wiele innych ozdób świątecznych) dla uciechy wnuwków i swojej własnej również ;)

Wesołych Świąt :)