"Mandolato" - grecki nugat.

Nugat to bardzo popularna w Grecji „słodycz”, sprzedawana we wszystkich sklepach w postaci kolorowych batoników. Często nugat stanowi również skład wyrobów cukierniczych a nawet są lody o smaku nugatowym.

20180617_222500.jpg
Zdjęcie własne

Nugat (łac. nux, fr. noix – orzechy) – rodzaj deseru, składającego się z masy z syropu gotowanego z miodem, wymieszanej z siekanymi orzechami włoskimi lub migdałami oraz pianą ubitą z białek, czasem z dodatkiem kakao.
We Francji, Włoszech, Hiszpanii są miasta słynne ze swoich nugatów (np. lawendowo-migdałowy nugat z Montélimar w Prowansji, torrone z Cremony w Lombardii, turrón z Jijony w Walencji). W Polsce sprzedawany jest w Warszawie cukierek nugatowy o nazwie Pańska skórka.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nugat

Dodam jeszcze, że w Grecji można spotkać nugaty z migdałami, pistacjami, orzechami laskowymi, orzeszkami ziemnymi i z kandyzowanymi owocami (na Korfu oczywiście z kum-kwatem). Nugat grecki jest biały lub kremowy i ma ciągnącą konsystencję, coś jak mniej więcej gumy rozpuszczalne, jest przyjemny do żucia, gładki i lśniący o delikatnym aromacie.

20180617_222445.jpg
Zdjęcie własne

Okazuje się jednak że istnieją trzy rodzaje nugatu:

  • nugat biały (mandorlato lub torrone we Włoszech, turrón w Hiszpanii) wytwarzany z ubitych białek jaj i miodu, po raz pierwszy pojawił się w Cologna Veneta we Włoszech na początku XV wieku, w Alicante w Hiszpanii (jako pierwszy opublikowany przepis) w XVI wieku a we Francji Montélimar w XVIII wieku.
  • ciemny nugat (po francusku nougat noir) jest wytwarzany bez białek i ma bardziej stałą, chrupiącą konsystencję.
  • nugat wiedeński lub niemiecki - to pralina czekoladowo-orzechowa (najczęściej z drobno mielonymi orzechami laskowymi).

Iranian_Nogha wiki.jpg
Biały nugat.
Zdjęcie autorstwa البرز فلاح فیلتر , CC BY-SA 3.0, źródło Wikipedia

Trudno jest ustalić prawdopodobne pochodzenie nugatu. Pierwsze przepisy na biały nugat, prawdopodobnie zapożyczone z Azji Środkowej, zostały znalezione w Bagdadzie, w książce z X wieku.

Hiszpański nugat turrón jest wytwarzany według tradycyjnych receptur, które obejmują prażone orzechy włoskie (a najczęściej migdały), cukier, miód i białka jaj.

Włoski nugat Torrone zawiera te same podstawowe składniki oraz aromat wanilii lub cytrusów, ponadto jest zamknięty w dwóch cienkich arkuszach papieru ryżowego. Z kolei weneckie mandorlato z Cologna Venice jest zrobione z miodu, cukru, białek jaj i migdałów.

Turrón_blando_y_duro wiki.jpg
Zdjęcie: La.blasco - Turrón, CC BY 2.0, źródło Wikipedia

Wiedeński nugat jest wytwarzany z cukru, masła kakaowego, orzechów laskowych i masy kakaowej.

W Wielkiej Brytani nugat wytwarzany według tradycyjnych receptur południowoeuropejskich jest zwykle sprzedawany na festiwalach i w nadmorskich kurortach. Dostępny w handlu produkt przemysłowy jest biały lub różowy o smaku owocowym z dodatkiem migdałów i wiśni, może być zawinięty w jadalny papier ryżowy.

Nugat wchodzący w skład czekolad i batoników (np. Snickers), podobno nie ma nic wspólnego ze swoim oryginalnym przodkiem. Powstaje z mieszanki zacharozy i syropu kukurydzianego, żelatyny i białka sojowego.

Nougat_stange_aus_jeibmann_wiki.jpg
Nugat ciemny wiedeński typu niemieckiego z drobno posiekanymi orzechami laskowymi produkowany od 1920 roku.
Zdjęcie: Juergen Jeibmann - Original text: http://www.jeibmann-photographik.de)28 Μαΐου 2010 (original upload date)Original uploader was WLauti at de.wikipedia, CC BY-SA 3.0 de, źródło: Wikipedia

A jaki jest skład greckiego nugatu mandolato, uwielbianego przez dzieci i dorosłych, który można kupić dosłownie w każdym sklepie?
Hmm... z oryginalnym nugatem również ma mało wspólnego...

20180617_222545.jpg
Zdjęcie własne

Pisząc ten post nagle mnie olśniło, że w białej czekoladzie Toblerone są kawałki nugatu. Uwielbiałam ją jako dziecko i zawsze się zastanawiałam co to są te małe ciągnące się kawałeczki, które zostawały w ustach po rozpuszczeniu się czekolady. Tak, to właśnie był nugat miodowo-migdałowy... Nie dziwcie się mojej niewiedzy, za czasów mojego dzieciństwa wspomnianą czekoladę można było dostać „z podziemia” albo kupić w Pewex’ie więc nikt nie myślał o ewentualnym czytaniu etykiety tylko cieszył się każdym kawałkiem tego rarytasu.

Korzystałam: Wiki/Μαντολάτο