Malownicze lotnisko na wyspie Korfu (Grecja).

Read this post on TravelFeed.io for the best experience


Lotnisko na wyspie Korfu powstało w 1937 roku a pod koniec II wojny św. długość pasa startowego wynosiła jedynie 600 metrów. Z lotniska korzystały wówczas wojska włoskie i niemieckie.

*Zdjęcie własne*
Zdjęcie własne

*Źródło wycinka: google.maps*<
Źródło wycinka: google.maps

Po wojnie trwały prace nad wydłużeniem pasa startowego i pod koniec 1949 roku pas wynosił już 900, gruzy po bombardowaniu miasta Korfu wykorzystano do zbudowania nasypu pod przedłużenie pasa, który w większej części otoczony jest wodą.

*Zdjęcie: PawełMM - CC BY-SA 4.0, Źródło: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6320279*<
Zdjęcie: PawełMM - CC BY-SA 4.0, Źródło: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6320279

Kolejne prace nad przedłużeniem korfiańskiego pasa startowego trwały w latach 1957-1959, w ich efekcie pas osiągnął długość 2375 i szerokość 45 metrów. Prawie cały pas powstał na zbudowanym w tym celu sztucznym nasypie i jest jednym z najkrótszych pasów startowych w Europie.

*Źródło: pixabay.com*<
Źródło: pixabay.com

Port lotniczy na Korfu im. Joanni Kapodistra (pierwszego prezydenta Grecji) położony jest 3 km od stolicy o tej samej nazwie (w dzielnicy Garitsa). Dość często samoloty przelatują niemalże na wysokości zabudowań miasta, które na Korfu nie są wysokie, weneckie kamienice na Starym Mieście mają najwyżej 3-4 piętra.

*Zdjęcie własne*<
Zdjęcie własne

Lotnisko na Korfu jest bardzo widowiskowe a piloci przechodzą dodatkowe szkolenia aby z niego korzystać. Szkolenia odbywają się w miesiącach zimowych kiedy to na lotnisku nie ma zbyt wielkiego ruchu. Pas na korfiańskim lotnisku jest za krótki dla samolotów klasy B 737 (powinno być 2800 m). Dla potrzeb lotniska często wstrzymywany jest ruch na znajdującej się w jego pobliżu drodze więc wyobraźcie sobie jak nisko nad nią przelatują samoloty.

*Źródło: pixabay.com*<
Źródło: pixabay.com

W dzielnicy Kanoni, na wzgórzu obok pasa startowego lotniska, znajduje się doskonały punkt widokowy. Jest tam kawiarnia z tarasem na wolnym powietrzu, skąd można obserwować ruch na lotnisku. Gołym okiem można śledzić samolot najpierw na niebie, gdy podchodzi do lądowania a dalej całe lądowanie. Podobnie jest ze startami, widoczne jest kołowanie samolotu i start. W kawiarni tej w okresie letnim, który jest okresem wzmożonego ruchu na lotnisku, wszyscy klienci je obserwują. Wielu ma lornetki a niektórzy nawet mają podsłuch z wieży kontrolnej, lądowania i starty są nagradzane oklaskami.

<

<

<

<

*Zdjęcia własne*<
Zdjęcia własne

Z punktu widokowego w Kanoni, oprócz lotniska można podziwiać Kościółek Vlaherna i tzw. Mysią Wyspę (pas startowy jest po ich prawej stronie) wraz z cudownym krajobrazem wokół, widok ten jest bardzo popularnym na widokówkach z wyspy. Jeśli będziecie na Korfu, polecam odwiedzić to miejsce. Z Placu Świętego Rocha w mieście Korfu jest bezpośrednie połączenie do Kanoni niebieskim autobusem miejskim.

*Kościółek Vlaherna, źródło: pixabay.com*<
Kościółek Vlaherna, źródło: pixabay.com

*Kościółek Vlaherna a za nim malutka ”Mysia Wyspa”, źródło: pixabay.com*
Kościółek Vlaherna a za nim malutka "Mysia Wyspa", źródło: pixabay.com

Lądowanie na Korfu trzeba po prostu przeżyć lub zobaczyć ... zapraszam na Korfu :)

Korzystałam: Κρατικός Αερολιμένας Κέρκυρας «Ιωάννης Καποδίστριας»


View this post on TravelFeed for the best experience.