Kuchnia solarna.

W jednym z ośrodków agroturystycznych na Korfu, z którego właścicielem i personelem jestem bardzo zaprzyjaźniona, miałam okazję zobaczyć kuchnię solarną.

20180716_114236.jpg

Informacja o zakupie owej kuchni przez ośrodek dotarła do mnie bardzo szybko więc pojechałam zobaczyć z bliska ten wynalazek.

Dzieci przyjeżdżające tutaj na wypoczynek mają codziennie różne zajęcia z animatorami. Plan zajęć jest bardzo bogaty – wycieczki, zajęcia przyrodnicze, sport, joga, muzyka, gry zespołowe, rękodzieło a nawet gotowanie.

20180716_114228.jpg

Raz w tygodniu zaplanowano gotowanie na nowej kuchni solarnej podczas zabaw w ogrodzie i nauki rozpoznawania roślin. Już na miejscu dowiedziałam się, że dzieci będą na słońcu piec ciasto.

Najpierw animatorzy z czeladką dzieci ustawili kuchnię solarną na trawniku, regulując ją odpowiednio. Czasza kuchni oparta na stojaku musiała „patrzeć w słońce”. Potem dzieci pod okiem animatora wyrabiały ciasto na prostą babkę. Specjalna forma do pieczenia wraz z ciastem została umieszczona na środku kuchni solarnej, na specjalnej podstawce.

20190724_134842.jpg

Samo pieczenie odbyło się bardzo szybko, nie pamiętam dokładnie jak długo trwało ale zajęcia odbywały się po śniadaniu do południa. Obstawiam jakieś 2 godziny na samo pieczenie...

20180716_114246.jpg

Animator często sprawdzał przebieg samego pieczenia, forma do ciasta była bardzo gorąca – jak w piekarniku elektrycznym. Dodam jeszcze, że ciasto piekło się pod przykryciem.

20190904_153314.jpg

Gotowe ciasto wyglądało doskonale a nawet lekko się przypaliło. Dzieci były zachwycone i po kilku minutach bo babce oczywiście nie było śladu.

20190904_153328.jpg

Myślałam że znajdę w internecie jakieś informacje o kuchni solarnej ale nic z tego. Wygrzebałam jedynie oferty sprzedaży i jedno zdanie:

Kuchenka solarna jest urządzeniem ekologicznym, wykorzystuje jedynie energię słoneczną. Może być używana na campingu, na pikniku, na balkonie lub w ogrodzie.
Źródło: google.com

Ale w sumie co można napisać o gotowaniu na słońcu skoro do tego jest potrzebne głównie słońce i odpowiednia czasza, która nagrzeje się od jego promieni...

20190904_153346.jpg

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie kuchnia solarna była nowością, zwłaszcza że mogłam obserwować z bliska jej możliwości. Gotowanie potraw na pewno nie jest rzeczą łatwą bo czasza kuchni bardzo mocno się nagrzewa, ale ciasto to dobry pomysł - zwłaszcza że robiły je dzieci i zjadły ze smakiem :)

Zdjęcia własne by @grecki-bazar-ewy.