Temat Tygodnia - Wenecki Karnawał na Korfu.

Karnawał na Korfu i związane z nim uroczystości przywieźli na wyspę Wenecjanie. Liczna ludność wenecka, która zamieszkiwała miasto Korfu oraz cała hierarchia wojskowa i administracyjna, przeniosła na wyspę swoje własne tradycje karnawałowe, które miały korzenie w rzymskich Saturnaliach. Karnawał wenecki połączył się z lokalnymi tradycjami i w ten sposób, ponad 450 lat temu, powstał Korfiański Karnawał .

carnival.jpg

Początkowo karnawał na Korfu odbywał się w zamkniętych pomieszczeniach. Uczestniczyli w nim książęta i dostojnicy lokalni, ale i obcego pochodzenia. Organizowano europejskie bale maskowe i kostiumowe. Stopniowo na Korfu, na wzór wenecki, powstały 4 kasyna i teatr dla potrzeb szlachty weneckiej i floty. W teatrze najczęściej wystawiano komedie weneckiego szlachcica Carlo Goldoni. Korfiańczycy pokochali teatr i komedie.

karnawał.jpg

W kasynach były pokoje prywatne i stoliki karciane. Grano w tresette, briscola i faraona. W jednym z nich gościł znany Casanova "Spędziłem cały dzień w kawiarni, grając wściekle w faraona" - pisał.

Później karnawałowe kolory, kostiumy i tańce przeniosły się także na ulice i zaułki miasta. Wielki korowód rebelion wyglądał jak wenecki, a zabawa utrzymywała się cały miesiąc i nabrała specyficznego dla Korfu charakteru.

Rozwój weneckiego karnawału przyczynił się do powstania Teatru Lirycznego na Korfu, który w 1720 roku przekształcił się w Nobile Teatro di San Giacomo. Gościł włoskie trupy teatralne grające komedie, opery i prozę do ostatniej niedzieli karnawału. Tradycja ta była kontynuowana po powstaniu Teatru Miejskiego na Korfu, gdzie w okresie karnawału był bal maskowy, do którego całe miasto, a zwłaszcza panie, przygotowywały się już miesiąc wcześniej, zamawiając suknie u szwaczek. Przechowały się zapisy mówiące o 6 dniach tańców (veglione i cavalchina). Cały rok uczono się tańców (np. kadryla) u prywatnych instruktorów.

Liston

Stopniowo bale karnawałowe odbywały się także w innych dużych salach i na tarasach. Konstruowano platformy ozdobione zielenią i kwiatami na Spianadzie, na których szlachta, przebrana za Arlekiny, rozrzucała serpentyny, confetti i rozwodnione perfumy na przechodniów. Przebierańcy rozrzucali chryzantemy i astry, które hodowali w tym celu cały rok. W ostatnią niedzielę karnawału, korowód przebierańców o północy palił kukłę karnawałową.
Karnawał na korfiańskich wsiach, posiada do dziś dnia elementy pogańskie. Np. przybycie Króla Karnawału, taniec w maskach wokół ognia i palenie Króla Karnawału (symbolika oczyszczenia z grzechów). Według Charlesa Clement, jeszcze kilka lat temu, w górskiej wiosce, podczas karnawału odbył się rytuał fallusa i koziej nogi (są to symbole dionizyjskie).

Do dnia dzisiejszego mieszkańcy Korfu starają się podtrzymać te piękne tradycje karnawałowe.

karnawał 2.jpg

Jeśli będziecie mieli okazję być na Korfu w okresie Karnawału na pewno mile spędzicie czas. Atrakcji jest mnóstwo przez cały miesiąc we wszystkich miejscowościach, nawet tych najmniejszych. Cała wyspa się bawi i każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. W dzień można bawić się podczas korowodów, pokazów dawnych tańców i grup tanecznych a gdy wieczór zapadnie w klubach nocnych.

Podobny wpis można znaleźć na moim blogu osobistym "Grecki Bazar Ewy", Ewa - Polka na greckiej ziemi.