Greckie alkohole - anyżowe Ouzo.

Ouzo jest znane w Grecji i Turcji (raki). Niektórzy przyrównują je do tsipouro, (greckiego bimbru produkowanego z winogron) ale proces wytwarzania jest inny, smak i zawartość alkoholu również. Lubiane przez Greków i turystów Ouzo, to narodowy grecki alkohol wysokoprocentowy, którego nazwa i pochodzenie są zastrzeżone przez Unię Europejską.

Wytwarzane jest z alkoholu wysokoprocentowego, wody oraz przypraw i ziół (m.in. kolendra, koper włoski, anyż, korzeń arcydzięgla, itp). Destylacja odbywa się w miedzianych kotłach (maja one specjalne drzwiczki, w których umieszcza się worki aromatycznych nasion i ziół). Destyluje się je co najmniej 2 razy po kilka godzin, aby było jak najlepsze. Nie ma więc nic wspólnego z tsipouro, które wytwarza się w winogron (jak bimber), chociaż można spotkać tsipouro o anyżowym smaku. Jeśli tsipouro wyjdzie nie takie jak chcemy można destylować je ponownie dodając aromatyczne zioła i otrzymać w ten sposób gorszej jakości ouzo, domowe na przykład.

Do ouzo podaje się przystawki, podobnie jak do tsipouro. Specjalne szklaneczki są wąskie i wysokie, pije się je z zimną wodą lub lodem, zawarty w nim anyż nadaje mu wówczas mlecznej barwy.Jeśli ktoś woli delikatniejszy smak alkoholu, polecam spróbować ouzo z lemoniadą, jest słodsze i smakuje wyśmienicie. Ouzo z colą moim zdaniem nie jest dobre, ale to kwestia gustu. Byłam świadkiem, jak turyści z Polski pili ouzo z mlekiem, nie wiem czy to był jakiś ich wypróbowany i ulubiony drink czy też nieznajomość faktu że w połączeniu z zimną wodą lub lodem, Ouzo nabiera białego (mlecznego) koloru, nie zapytałam... Chwalili jednak swoje drinki i pili je przez cały dwutygodniowy pobyt na Korfu ku wielkiemu zdziwieniu obsługi hotelowej i mojej również.

Lokal specjalizujący się w ouzo i odpowiednich do niego zakąskach, nazywa się ouzeri. Należy wybierać ouzo butelkowane, beczkowe bywa nie najlepszej jakości i można nabawić się problemów zdrowotnych ;) Modne są małe buteleczki o pojemności 100 ml. Tak czy siak jest to alkohol wysokoprocentowy więc uważajcie aby Was nie zgubiło greckie słońce i zimne ouzo bo możecie się obudzić na drugi dzień z uporczywym posmakiem anyżu w ustach i towarzyszącemu mu bólowi głowy.. :) Są różne gatunki tego alkoholu, słodsze lub bardziej wytrawne w smaku, wszystkie jednak mają specyficzny anyżowy zapach i posmak.

Często w greckich restauracjach ouzo w karcie dań znajduje się w pozycji "aperitif", szklaneczka do obiadu cudownie wpływa na udaną popołudniową siestę!

Na zdrowie! Jamas!