Grecki gyros - co to jest i czym to się je.

Grecki gyros to smak Grecji, na pewno się ze mną zgodzicie. Nikt z nas nie wyobraża sobie Grecji bez gyrosa, z kolei Grecy nie wyobrażają sobie życia bez gyrosa, tak sądzę. Nazwa gyros pochodzi od "obracania się, kręcenia" ponieważ mięso opieka się w taki właśnie sposób.


opiekanie gyrosa, ostatnimi czasy stosowane są opiekacze elektryczne w których rożen ustawiony jest pionowo

Na grecki gyros najlepiej nadaje się karczek wieprzowy. Mięso (kreas) kroi się w płaty, marynuje a następnie nadziewa warstwami na rożen (sufla). Gyros opieka się dookoła i wytapia się tłuszcz z mięsa. W miarę pieczenia ścina się cienko gotową już zewnętrzną warstwę mięsa specjalnymi długimi i bardzo ostrymi nożami ręcznymi lub maszynką elektryczną.


gyros wieprzowy w picie

Robi się również gyros z kurczaka - jest coraz bardziej popularny. Nadaje się do tego mięso z całego kurczaka (bez kości oczywiście). Do gyrosa z kurczaka stosuje się inną marynatę niż do wieprzowego, są też inne dodatki a głównie tzw. pink sos.

20170905_143144.jpg
gyros z kurczaka w placku pita

Najpopularniejszą formą jedzenia gyrosa w Grecji jest "pita" ( placek drożdżowy). Można ją zamówić "na miejscu", "do ręki" lub "na wynos". Tradycyjna pita gyros to placek w którym jest gyros, cacyki (czosnkowy sos jogurtowy), pomidor (domata), cebula (kremidi), frytki (patates tiganites) i na Korfu grecki sos pomidorowy (salca) na górze. Pitę zawija się w rożek więc można ją jeść bez sztućców.

Grecki gyros sprzedawany jest również w specjalnej tradycyjnej bułce z Cypru (pita cypryjska), w bagietce (grecki sandwich), w tortilli (pita arabska). Może być także podany jako porcja (merida) na talerzu ze wszystkimi dodatkami stanowiąc danie obiadowe.

Zamawiając "pitę gyros" należy zaznaczyć czy ma być "ze wszystkim"(czyli w wersji greckiej "apo ola") albo np. bez frytek czy bez cacyków, można też podać w zamówieniu swoje ulubione dodatki.

Wiele lokali proponuje sporo dodatków do wyboru (sałata, papryka, musztarda, keczup). Są sprzedawane również pity, gdzie zamiast gyrosa można wybrać kebab, kotlet mielony z grilla, kotlet wegetariański, kiełbaskę, mięso z grilla, ser feta.

20170805_134325.jpg
pita z kebabem

Punkty sprzedaży gyrosa są w Grecji dosłownie na każdym rogu, podobnie jak w Polsce swojego czasu były budki z hot-dogami i zapiekankami. Tyle że tutaj nie są to budki lecz mniejsze lub większe lokale gastronomiczne. Poznacie je po gyrosie obracającym się w oknie witryny i oczywiście po rozprzestrzeniającym się zapachu pieczonego mięsa.

W Grecji bardzo popularne jest również  kupowanie "pity gyros" na wynos (gia ekso) - przeważnie 2 sztuki na osobę ;) - na obiad czy kolację dla całej rodziny. Dlatego wspomniałam na początku wpisu, że Grecy zapewne nie wyobrażają sobie życia bez gyrosa.

Jeśli chcecie zrobić grecki gyros w domu, przepis na gyros wieprzowy i z kurczaka udostępnię w najbliższym czasie na prośbę @anka. Będzie smacznie :)