Grecka tradycja bielenia wapnem
Wiosenna tradycja bielenia wapnem jest powszechnie znana.
Obecnie głównie bieli się drzewka w ogrodzie, żeby zabezpieczyć je przed słońcem i szkodnikami.
Jednak dawno temu bielono wapnem domy i obory żeby ochronić je przed bakteriami a ludzi i zwierzęta przed chorobami. Poza tym pobielone miejsca są lepiej widoczne w ciemności a zwłaszcza przy blasku księżyca - przekonałam się o tym mieszkając w małej greckiej miejscowości.
Bielenie wapnem stosuje się w Grecji przed Wielkanocą, po prostu na święta ma być czysto i ładnie.
Greckie wsie, pełne starych domostw i zmurszałych murów, bieli się wapnem do dziś dnia. Wyobraźcie sobie, że dawno temu nakładano kary pieniężne na niepobielone wiosną domostwa.
Teraz bielenie wapnem odbywa się na koszt gminy. Bieli się głównie wszędzie obecne mury, wąskie ścieżki między domami i schody, ale nie tylko.
Grecką tradycją przed Wielkanocą są napisy na drodze, przed domami i na placu kościelnym.
Pisze się wapnem Χρόνια πολλά. Można to tłumaczyć jako 100 lat lub wiele lat, czyli ogólnie jako życzenia wszystkiego najlepszego. Na wąskich drogach stosuje się skrót Χ Π.
Faktem jest, że pomalowane wapnem elementy, są bardzo dobrze widoczne w nocy. Aż sama częściowo maluję schody ogrodowe na biało, w blasku Księżyca można po nich chodzić bez oświetlenia.
Tego roku nasz Przewodniczący Gminy miał wielkie natchnienie. Oprócz tradycyjnych napisów i pobielonych murów mamy również na drodze kółka.
Ale to jeszcze nic! Przy wodospadzie namalowano na drodze wielkie serca przebite strzałą!
Ponieważ tamtędy przejeżdżamy w pośpiechu, jeszcze nie zrobiłam zdjęcia, aż sama nie potrafię wytłumaczyć tego zaniedbania.
Odnośnie kółek i serc ciągle nachodzi mnie pytanie: Co artysta miał na myśli?
O wszechobecnych kleksach na drodze nie chcę się wypowiadać...
Comments