Fasola i grecka zupa "fasolada".

Fasola to (jak wszystkim wiadomo) nasiona różnych odmian fasoli zwykłej, fasoli wielokwiatowej i fasoli złotej - roślin jednorocznych pochodzących z różnych stron świata.

beans-1511858_1280.jpg
(źródło: pixabay.com)

Fasola zwykła pochodzi z Ameryki Południowej, wielokwiatowa z Ameryki Środkowej a złota z Indii. Obecnie fasola jest uprawiana i lubiana na całym świecie ponieważ jest smaczna, ma dużą wartość odżywczą i można ją przygotować na mnóstwo sposobów. Jest bogata w białko, błonnik, mikroelementy i witaminy. Tyle względem wstępu...

bean-1684304_1280.jpg
(źródło: pixabay.com)

Fasola w kuchni greckiej to najczęściej zupa fasolowa fasolada i to ona będzie gwiazdą w tym wpisie. Kilka osób prosiło mnie o przepis na grecką fasolówkę, której zrobienie jest banalnie proste więc może się skusicie.

Najpierw jednak opowiem Wam moją fasolową przygodę z pierwszych miesięcy pobytu na Korfu. Ponieważ ze wszystkich stron słuchałam, że najlepsze jedzenie to jedzenie domowe starałam się robić przemyślane zakupy bo i rację Grecy mieli mówiąc mi o tym i oczywiście sama chciałam (wtedy nie miałam jeszcze swojego ogrodu). Wyczaiłam, że w wielu warzywniakach sprzedają fasolę (i inne jadalne nasiona) na wagę, znaczy z worków. Uznałam że taka fasola na pewno jest zdrowsza niż sklepowa i paczkowana. Wybrałam się więc po fasolę na wagę i wracałam do domu w podskokach, namoczyłam moją zdrową fasolę a następnego dnia zabrałam się do gotowania fasolady.

breakfast-2894729_1280.jpg
(źródło: pixabay.com)

Zapewne się domyślacie finału... mąż wrócił z pracy a fasola po kilku godzinach gotowania nadawała się do strzelania z procy. Przeznaczyliśmy ją na karmę dla kur mojej Teściowej a na obiad były jajka sadzone po grecku.

Nie omieszkałam oczywiście odwiedzić wspaniałego warzywniaka i pożalić się sprzedawczyni że fasola jest twarda jak kamień i nie da się jej ugotować. Sprzedawczyni wzięła się pod boki, spojrzała na mnie z góry i zapytała: - A natarłaś ją gruboziarnistą solą? Jak się domyślacie zbaraniałam... ale poznałam sposób na ugotowanie "kamiennej" fasoli. Należy ją nacierać solą gruboziarnistą żeby ją zmiękczyć, żeby skórka popękała. Finał był taki że na długi czas fasolada nie gościła w naszej kuchni, do momentu aż mi dąsy na fasolę przeszły. Jednak podobno właśnie twarda fasola jest OK a ta sklepowa jest czymś nasączana żeby się szybko gotowała, kto wie ile w tym prawdy...

Grecka zupa z fasoli

Podobno fasola była gotowana już w starożytnej Grecji a w formie potrawy ofiarowano ją bogowi Apollowi w "dzień fasoli".

Nie będę pisała jak ugotować fasolę bo wszyscy to wiedzą. Wspomnę tylko że grecka fasolada jest daniem postnym, nie ma więc w niej ani mięsa ani kiełbasy jednak dodaje się oliwę z oliwek jako źródło tłuszczu.

20171128_133557.jpg
(zdjęcie własne i zaparowane)

Inne dodatki to głównie dowolnie pokrojona marchew, seler naciowy lub natka selera, papryka (świeża lub marynowana, słodka lub ostra) i oczywiście przecier pomidorowy, sól, pieprz.. Niektórzy dodają pokrojoną na drobno cebulę a ja dołożyłam lubczyk, czosnek i świeżą zieleninę. Zupa powinna być mocno gęsta ale moja ma trochę więcej wody jak na zupę przystało.

20171128_145030.jpg
(zdjęcie własne)

Tradycyjnie do fasolady podaje sie pieczywo i ser feta a czasami rybę wędzoną. W okresach postu przystawkami są oliwki, warzywa marynowane lub solone i sałatki sezonowe.
Inną wersją greckiej fasolady jest fasola pieczona w piekarniku, do tego dania najczęściej używa się największej odmiany białej fasoli a dodatki są takie same. W tej wersji fasola jest podawana jako przystawka a nawet jako zakąska.

beans-20375_1280.jpg
(źródło: pixabay.com)

W kuchni greckiej spożywa się dużo suchych nasion (ospria), obok wielu odmian fasoli jest to ciecierzyca (cieciorka) - rewitia, groch włoski - latiria, żółty groch łuskany fawa i oczywiście soczewica fakies.

Smacznego!