Falafel doskonały.

Tego roku polskie i greckie święta Wielkiej Nocy jakoś mocno się rozminęły...
Zazwyczaj był tylko tydzień różnicy i lata temu, kiedy jeszcze z moim Spyrosem jeździliśmy do siebie, najpierw obchodziłam Wielkanoc w Polsce a potem w Grecji.
Nie wiem czemu tego roku Wielkanoc w Grecji jest dopiero 2 maja, nic to, poczekamy.

20210314_161456.jpg
falafel pieczony

Aktualnie w Grecji trwa okres Wielkiego Postu i dzisiejszy wpis będzie o falafel'u. Kiedyś już o tej potrawie pisałam ale wtedy był to falafel smażony a tym razem będzie o pieczonym.

image.png
Falafel smażony

Jako że otwarliśmy z mężem lokalik w dobie plandemii, nie zważając na związane z tą sytuacją trudności, staramy się być kreatywni aby dogodzić wszelkim gustom a nawet wybrednym klientom. Dlatego też prowadząc typowo grecki grill-room, w okresie Wielkiego Postu oferujemy "postne pity". Czyli zamiast mięsa w placku pita jest falafel i cała gama dowolnych dodatków do wyboru (frytki, cacyki, tirokafteri, pomidor, sałata, cebula, ogórek, papryka, sos pomidorowy i przeróżne dip'y ...). Oprócz falafel'a robimy też pity z plackami z cukinii.

20210314_143659.jpg

Muszę się przyznać że pomysł był bardzo dobry i nasze postne pity mają wzięcie.

Jako że nasza produkcja falafel'i jest na większą skalę i w dobie postu, nie smażymy ich a pieczemy. Prawdą jest, że pieczony falafel nie jest tłusty i ma bardziej zwartą konsystencję a z wszelkimi dodatkami smakuje doskonale.

20210314_143711.jpg
namoczona cieciorka

Przepis jest bardzo prosty:
Ciecierzycę należy namoczyć, najlepiej na całą noc. Potem trzeba ją zblendować, ja używam w tym celu robota kuchennego. Razem z cieciorką blenduję cebulę, czosnek i dużo wszelkiej pachnącej oraz zdrowej zieleniny (pietruszka, seler naciowy, cebulka zielona, koperek...).
Jako że cieciorka sama w sobie nie ma jakiegoś specyficznego smaku, dodaję sporo przypraw: kardamon, słodka papryka, curry, oczywiście sól i pieprz.

20210314_143748.jpg

Gdy masa jest już gotowa, mój mąż z zadziwiającą cierpliwością kształtuje małe falafel'ki przy pomocy okrągłej foremki. Potem pozostaje już tylko pieczenie na posmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Około 20 minut (góra, dół) w zupełności wystarczy.

20210314_161516.jpg

Nie mam zdjęcia postnej pity bo podczas szybkiej realizacji zamówień nagminnie zapominam pstryknąć telefonem ale obiecuję się poprawić...

Smacznego!

Zdjęcia własne by @grecki-bazar-ewy.