Drzewa w moim ogrodzie (4) - Nieśplik japoński.

Kolejne drzewo w moim ogrodzie ma bardzo smaczne owoce, spróbowałam ich pierwszy raz w życiu właśnie tutaj, na Korfu i dokładnie z tego samego drzewa, które aktualnie jest w moim ogrodzie.

20190504_193341.jpg
Zdjęcie własne

Drzewo posadził mój Teść i rosło sobie w gaju oliwnym zanim zbudowaliśmy w tym miejscu nasz dom. W związku z budową, ubyło drzew oliwnych w owym gaju, ale przybyło wiele nowych na ich miejsce a nieśplik japoński - bo o nim jest ten wpis – został na swoim miejscu.

20210110_115149.jpg
Zdjęcie własne

„Nieśplik japoński (Eriobotrya japonica (Thunb.) Lindl.) – gatunek drzew z rodziny różowatych (Rosaceae) rosnący naturalnie w południowo-wschodnich Chinach. W polskiej literaturze określany również nazwami: miszpelnik japoński, groniweł japoński i kosmatka japońska[3]. W handlu czasem znany pod nazwą loquat. W przeszłości utożsamiany z gatunkami z rodzaju Mespilus, szczególnie z Mespilus japonica. W Polsce nie jest uprawiany, sporadycznie można spotkać przetwory z owoców i preparaty lecznicze.”
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nie%C5%9Bplik_japo%C5%84ski

20210110_115229.jpg
Zdjęcie własne - jeden z konarów mocno się rozrósł i musieliśmy mu zrobić solidną podpórkę

Nieśplik japoński, to drugie obok Kumkwatu chińskie drzewko owocowe uprawiane na Korfu. Wzmianki o owocach nieśplika pojawiły się w Grecji już pod koniec XII wieku a od połowy XVIII wieku zaczęto je uprawiać na większą skalę. W XIX wieku niesplik zawładnął już całą Grecją.
Największe uprawy w Grecji znajdują się na lądzie oraz na wyspach Kreta i oczywiście Korfu. Owoce są bardzo chętnie jadane przez Greków i oprócz plantacji, drzewka nieśplika można spotkać w wielu greckich ogrodach.

fruits-707149_1920 pixabay.jpg
Źródło: pixabay.com

Liście i młode pędy rośliny są omszone, dlatego w wielu rejonach świata niesplik jest hodowany jako roślina ozdobna.

20210110_115250.jpg
Zdjęcie własne zrobione dzisiaj - kwiaty już przekwitły i pozostaje mi poczekać około 90 dni żeby spróbować pierwszych tegorocznych owoców

Poza tym podczas kwitnienia wygląda bardzo okazale, biało-kremowe kwiatostany zebrane w kiście przypominają mi trochę kwitnące polskie kasztany.

nymphalidae-1858495_1920 pixabay.jpg
Źródło: pixabay.com

W Chinach, skąd nieśplik pochodzi, był znany już w starożytności. Według medycyny chińskiej jest to roślina o właściwościach prozdrowotnych, z owoców i liści wytwarza się syrop na kaszel. Podobno prozdrowotne działanie ma również wino produkowane ze słodkich owoców nieśplika.

20190504_193346.jpg
Zdjęcie własne

Owoce mają sporo witamin, magnezu i potasu. Ich smak, w mojej ocenie, jest krzyżówką jabłka, brzoskwini i może pomarańczy... w sumie trudno jest mi go opisać... może kwaskowata brzoskwinia o specyficznym aromacie i konsystencji dojrzałej nektarynki? Hmm... w każdym razie owoce są bardzo smaczne.
Jedynym mankamentem owoców jest ich nietrwałość, należy je spożyć jak najszybciej po zerwaniu, najlepiej w tym samym dniu.

20190517_201725.jpg
Zdjęcie własne

Nie spotkałam się na Korfu z przetworami z niesplika ale jestem pewna że owoce jak najbardziej do tego się nadają. Muszę w końcu spróbować wyczarować z nich coś pysznego... a może nie, może lepiej jest cieszyć się ich świeżością i specyficznym orzeźwiającym smakiem.

20190517_201737.jpg
Zdjęcie własne