Drzewa oliwne - oliwa, oliwki, drewno i sztuka.

Pierwsze drzewa oliwne na Korfu posadzili wenecjanie, aktualnie zajmują one 1/3 powierzchni wyspy.

20191011_173119.jpg
Zdjęcie własne

Jestem pewna, że nie ma Greka na Korfu, który nie miałby choćby kilku oliwek, najczęściej jednak każdy ma co najmniej jeden, mniejszy lub większy, gaj oliwny. Oliwki są uprawiane głównie dla oliwy i oliwek, ale także dla drewna, które jest wykorzystywane na opał, do wyrobu pamiątek i przedmiotów użytkowych.
Sama oliwa wykorzystywana jest również w kosmetyce i medycynie ludowej.

OLIWA Z OLIWEK

Każdy Grek wyciska oliwę z oliwek (gr. ladi) dla potrzeb swojej rodziny, nadmiar ewentualnie odstawia do skupu, sprzedaje okazjonalnie lub magazynuje. W tradycyjnej kuchni greckiej nie używa się innych tłuszczów. Grecy wierzą w uzdrawiającą moc oliwy i w to, że oliwa, tak samo jak woda, jest darem od Boga.
Jest używana na zimno do sałatek, serów i pieczywa, ale również do pieczenia i smażenia.

20171125_153528.jpg
Zdjęcie własne

Pewnego razu podczas świniobicia mój Teść zapytał mnie czy wiem, że jak się podpiecze słoninę to otrzymuje się "olej", odpowiedziałam, że przecież ja się na tym wychowałam! Był bardzo zdziwiony... zaserwowałam polski smalczyk i był nim zachwycony! Mój Teść był wielkim łasuchem i wzajemnie uczyliśmy się nowych smaków :)

20180801_135628.jpg
Zdjęcie własne

W połączeniu z ziołami oliwa nabiera ich aromatu i można uzyskać niepowtarzalną w smaku oliwę do sałatek. W tym celu należy do szklanego zamykanego pojemnika włożyć świeże zioła (można też dać ostrą papryczkę jak ktoś lubi) i zalać je oliwą. W szklanym pojemniku taka kombinacja wygląda pięknie, a po paru tygodniach cudownie smakuje.

oil-3112210_1920 pixabay.jpg
Źródło: pixabay.com

Na bazie oliwy i ziół leczniczych sporządza się oleje lecznicze stosowane na różne dolegliwości (np. podgrzana z rumiankiem do nacierania bolących stawów). Moja Teściowa robi specjalną mieszankę według przepisu znajomego zakonnika, która pomaga na oparzenia . Oliwa stosowana jest również w kosmetyce, można ją dodawać do kąpieli, stosować do nacierania ciała czy jako środek do opalania (efekt gwarantowany, a środek ekologiczny).

Ja robię w domu oliwę z bazylią, jako środek przeciw komarom, a z lawendą na wszelkie ukąszenia owadów. Wystarczy mały słoiczek na cały rok.

Oliwa gorszej jakości jest stosowana do produkcji mydeł i świec. Mydło z oliwy jest w Grecji tak samo popularne jak w Polsce mydło szare. Grecy wieżą w prozdrowotne właściwości mydła oliwkowego.

laurier-1763690_1920 pixabay.jpg
Źródło: pixabay.com

Oliwy gorszej jakości używa się także do dostępnych w Grecji lampek oliwnych (kaganków). Do specjalnego pojemnika nalewa się oliwę a na jej powierzchni kładzie się knot. Knoty są w sprzedaży wraz z podstawką z korka, która nie topi się w oliwie. Często w greckich domach można spotkać ołtarzyki z ikonami, przy których palą się tego typu lampki. Powszechnie kaganki zapala się w Grecji na grobach.

OLIWKI

Oliwki są na co dzień na greckim stole. Jak zapewne wiecie, istnieją gatunki oliwek różnej wielkości. Największe jakie widziałam rosnące na drzewie, były wielkości śliwki węgierki.

20171217_121540.jpg
Zdjęcie własne

Aby oliwki (gr. elies) nadawały się do spożycia należy je zakisić w solance. Wtedy miękną i uchodzi z nich gorzki smak, kiszenie trwa do kilku miesięcy (w zależności od wielkości oliwek). Solanka jest mocniejsza od tej, którą robimy do kiszenia ogórków. Stężenie soli sprawdza się za pomocą surowego ziemniaka (lub surowego jajka), tzn. ziemniak powinien się unosić na powierzchni solanki, jeśli opada na dno należy dodać soli. Oliwki do spożycia trzeba wymoczyć (tak jak śledzie solone). Przyprawiać je możemy na różne sposoby. Najprościej jest skropić oliwą i sokiem z cytryny lub octem winnym oraz posypać oregano.

20201026_212051.jpg
Zdjęcie własne

DREWNO NA OPAŁ

Drewno (gr.ksilo) jest wykorzystywane głównie na opał, zwłaszcza że oliwki (jak każde drzewo) systematycznie należy przycinać. Prawdą jest, iż starsi wiekiem Grecy robią to niechętnie, a najlepiej wcale, bardzo szanują i kochają drzewa oliwne ponieważ pod nimi modlił się Jezus. Można więc spotkać na Korfu mnóstwo drzew sięgających niemal do nieba.
Drewno oliwne jest bardzo twarde i zawiera minimalną ilość oliwy, więc pali się dość dobrze, pod warunkiem że jest suche, inaczej strasznie kopci, ale tak czy inaczej w kominach bardzo szybko osadza się smolisty osad i trzeba je często czyścić. Grecy, zwłaszcza ci w podeszłym wieku, nie uznają innego drewna opałowego. Z kolei drobne gałęzie, zwłaszcza z listkami są idealne na rozpałkę.
Opał do specjalnych pieców wytwarza się również z pestek z oliwek czyli odpadów po tłoczeniu oliwy.

20191011_173105.jpg
Zdjęcie własne

PAMIĄTKI
Z drewna oliwnego wyrabia się także pamiątki i przedmioty codziennego użytku, są one bardzo cenione przez turystów. W sklepach z pamiątkami można znaleźć na prawdę piękne wyroby z drewna oliwnego.

20170928_151813.jpg
Zdjęcie własne

20170928_151426.jpg
Zdjęcie własne

Wyroby z drewna oliwnego nadają się na upominki, jak się dobrze poszpera w miejscowych sklepikach, można znaleźć na prawdę piękne rzeczy.
Na przykład nowy motor dla męża albo rozrywkę na długie zimowe wieczory w inkrustowanym pudełku.

20201212_152134.jpg
Zdjęcie własne

Snapshot_20160212_9.JPG
Zdjęcie własne

20201212_152236.jpg
Zdjęcie własne