"Czysty poniedziałek" - świąteczne rozpoczęcie Wielkiego Postu w Grecji.

W miniony poniedziałek w Grecji zaczął się Wielki Post 40 - dniowy przed Wielkanocą, to bardzo specyficzny dzień więc postanowiłam o nim napisać. Będzie więc o tradycji niekoniecznie chrześcijańskiej i o obowiązujących w tym dniu potrawach.

"Czysty poniedziałek"(Katara Dewtera) to jak wspomniałam początek Wielkiego Postu w Grecji. Nazwa ta pochodzi od "oczyszczania" ducha i ciała. "Czysty Poniedziałek" to tzw. argija (święto kościelne), czyli dzień wolny od pracy.

20180219_111232.jpg
świąteczny chleb "lagana" w dwóch wersjach

Na ten dzień pieczony jest specjalny przaśny chleb lagana, robi się go tylko ten jeden raz w roku z mąki, sezamu, tachini (masło sezamowe), wody i soli. Na górze posypany jest sezamem, czarnuszką a czasami grubym cukrem. Oferują go wszystkie greckie piekarnie aczkolwiek wiele gospodyń robi lagana własnoręcznie.

20180219_111053.jpg
świąteczny chleb "lagana"

Na świąteczny posiłek składa się także taramas. Jest to czerwony (farbowany) lub szary  kawior (ikra), pochodzący z dorsza lub karpia. Podobnie jak czarny kawior i ikra z tuńczyka - szara ikra uważana jest za jedną z najlepszych i produkowana jest w Grecji na szeroką skalę. Z ikry robi się pastę zwaną sałatką z ikry (taramosalata). Z gotowej już sałatki z ikry robi się smażone krokiety (taramokrokietes).

20180219_160242.jpg
sałatka z ikry dorsza (taramosalata)

CAM00708.jpg
krokiety z sałatki z ikry dorsza (taramokrokietes)

Nie powinno zabraknąć także zupy fasolowej (fasolada), ośmiornicy pod różną postacią, kalmarów, oliwek, marynowanych i świeżych warzyw. A na deser przepyszna chałwa sezamowa, na którą czekam cały rok.

20180220_204825.jpg
kalmary smażone

20171128_145030.jpg
fasolada

W "Czysty poniedziałek" istnieje tradycja puszczania latawców na znak oczyszczenia nie tylko ciała ale i duszy, na znak lekkości. Po świątecznym postnym obiedzie wszystkie parki, skwery i plaże pełne są rodzin puszczających latawce. W sklepach i sieciach supermarketów oferowane są przeróżne latawce, wzornictwo jest na prawdę bogate. Są bajkowe postacie dla dzieci ale i symbole drużyn piłki nożnej, zwierzęta, lalki, jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie. W wielu greckich domach latawce wykonuje się własnoręcznie razem z dziećmi, to jest najlepsza frajda.

kites- 2.jpg
źródło: pixabay.com

Tradycja puszczania latawców sięga wielu lat przed narodzeniem Chrystusa. W starożytnych Chinach i Grecji symbolizowała zbliżenie się ludzi do Boga/Bogów. Wierzono, że jeśli latawiec wzniesie się wysoko to prośby zostaną wysłuchane i spełnione przez Boga/Bogów. Obecnie znaczenie puszczania latawców w "Czysty Poniedziałek" jest podobne, w ciągu Wielkiego Postu oczyszcza się ciało i duszę aby zbliżyć się do Boga.

Wszyscy składają sobie życzenia: Dobrego postu! (kali sarakosti) - czego i Wam życzę :)

kites-13655_640.jpg
źródło: pixabay.com

Niestety tego roku pogoda nie dopisała, padało strasznie więc nie było puszczania latawców na plaży i postnego pikniku (co też należy do tradycji, nawet w Atenach odbywają się pikniki na trawie). Dlatego zdjęcia latawców są z pixabay a potrawy sfotografowałam w domu.

Wieczorem w "Czysty poniedziałek" odbywa się zakończenie karnawału, które polega na paleniu kukły karnawałowej przy tańcach i muzyce.