Chochliki i greckie Boże Narodzenie.

Chochliki są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia w Grecji. Nazywają się kalikandzari  i wywodzą się ze starożytności, mają więc związek z grecką mitologią.

chochlik

Na pochodzenie chochlików jest kilka teorii. Mówi się, że byli ludźmi i złe przeznaczenie zmieniło je w demony. Mogą to być również ludzie urodzeni pomiędzy 25.XII i 06.0I jeśli nie zostali od razu ochrzczeni albo ci, którzy zmarli w tych dniach lub popełnili samobójstwo.

Kalikandzari przez cały rok żyją w podziemnym świecie, w Hadesie. Żywią się wężami, żabami i wszelkim robactwem. Zajmują się podobno ciągłym podcinaniem pnia drzewa, które podtrzymuje Ziemię (porównanie do mitologicznego Atlasa). 

chochlik

Ukazują się przez 12 dni w roku, od 25 grudnia do 6 stycznia, ponieważ w tych właśnie dniach "woda nie jest święcona". 6 stycznia w kościele greckim obchodzone jest święto chrztu Jezusa w rzece Jordan i równocześnie odbywa się święcenie wody.

Wychodzą więc z podziemi Hadesu w wigilię Bożego Narodzenia. Podobno zbierają się na mostach, w młynach, rzekach a gdy zapieje 3 kur wyruszają do ludzkich domów. Co robią? Drażnią ludzi a przede wszystkim niszczą ich domy i dobytek żeby zniweczyć radość Bożego Narodzenia (całkiem podobnie jak Grinch). Wspinaja się na dachy domów i skaczą tłukąc dachówki, próbują dostać się do środka drzwiami, oknami lub kominem. Gdy im sie uda demolują mieszkania i spiżarnie. Za wszystkie przypadki w okresie świątecznym (rozsypany cukier czy mąka, jakikolwiek bałagan, zagubione podczas sprzątania i świątecznych przygotowań rzeczy, nieudane wypieki, złe wydarzenia) obwinia się właśnie chochliki. 

chochlik

Aby się przed nimi ustrzec należy zrobić znak krzyża przy drzwiach, oknach i kominie ale i w spiżarni oraz pomieszczeniach dla zwierząt. Jesli usłyszy się w nocy bieganie po dachu lub płacz czy smiech dziecka, należy odmówić 3 razy modlitwę "Ojcze nasz". Dobrym sposobem podobno jest także zostawianie dużego sita przed drzwiami (takiego do przesiewania mąki, z małymi dziurkami), chochliki zaczną liczyć w nim dziurki i zejdzie im do świtu...

chochlik

Jak wyglądają? Tu wersji jest wiele, pewnie tyle ile wysp w Grecji. Mogą być wzrostu krasnali lub wielkoludami, z nogami osła lub kozła a rękoma małpy. Dzieci szatana w czapkach ze świńskiego włosia, spod których wystają duże i szpiczaste uszy.

Czasem na osoby wstydliwe i bojaźliwe mówi się "Ten, który urodził się w okresie chochlików" (czyli w okresie świątecznym, pomiędzy 25.XII a 06.0I.

Mam i ja tego roku swojego małego chochlika :) Na poniższym zdjęciu mój wnusio, podczas przymiarki stroju na przedszkolne przedstawienie. Wszyscy chłopcy będą chochlikami w róznych kolorach (Spyrosek wybrał żółty) i jako te nie do końca złe chochliki będą malować nasz świat. 

 

 
zdjecia z https://pixabay.com/pl/photos/? - oprócz wnusia oczywiście

Jeśli w Waszych okolicach macie do czynienia z chochlikami świątecznymi, dajcie znać w komentarzach.

Wesołych Świąt :)