Baklava, królowa greckich słodyczy - obiecany przepis Ewy.

Nie wyobrażam sobie Grecji bez słodkiej baklavy i odwrotnie. Aczkolwiek baklava wcale z Grecji nie pochodzi, wkomponowała się idealnie w tutejszy klimat i kuchnię (podobnie jak inne wschodnie potrawy, głównie tureckie).

Orzechy, migdały, cynamon, syrop (często mylony przez turystów z miodem) w kruchym cieście filo a do tego greckie słońce, błękit morza i nieba - poezja!

20170905_115216.jpg
w greckich kawiarniach baklava często polewana jest dodatkowo syropem

Baklava, jak inne ciasta i słodycze w syropie czy miodzie, dotarły do Grecji ze wschodu, głównie z Turcji i zagościły tutaj na stałe. W Turcji są specjalne szkoły, w których uczniowie poznają tajniki wykonania ciasta elastycznego a zarazem cieniutkiego jak nić pajęcza.Nauka trwa aż 2 lata więc dobrze, że mamy w sklepach gotowe ciasto filo na baklavę (w marketach dostaniecie mrożone) bo jego wykonanie podobno nie należy do najłatwiejszych.

20171026_225120.jpg

Po upieczeniu filo jest nieco podobne do ciasta francuskiego jednak technika wykonania jest zupełnie inna. Płaty ciasta francuskiego przekłada się masłem podczas składania i wałkowania natomiast płaty ciasta filo smaruje się roztopionym masłem przed pieczeniem więc po upieczeniu warstwy są bardziej oddzielone od siebie a samo ciasto chrupiące i kruche.

20171225_205313.jpg

Ciasto filo na baklavę to cieniutkie jak pergamin płaty, dosłownie jak kartki papieru - stąd jego nazwa filo co w języku greckim oznacza kartkę lub liść (ale również płeć). W gotowej paczce jest ich sporo i są w formie prostokątów, czyli gotowe do wykorzystania. Prostokąty ciasta są wielkości formy do pieczenia. Ciasto powinno być zimne, aby się nie kleiło i nie targało. Jeśli kupicie mrożone, nie rozmrażajcie go całkowicie bo będzie się kruszyć i nie będzie plastyczne.

20180617_222604.jpg
gotowej paczkowanej baklavy sprzedawanej w marketach nie polecam

Co ciekawe w potocznym języku greckim nazwafilo odnosi się do wszelkiego ciasta i to jest dosyć mylące.
" - Zrobiłaś filo czy kupiłaś?" - zapyta baba babę - i nie ważne jakie to jest ciasto. Może być francuskie lub kruche.

Turecka baklava jest robiona najczęściej z zielonymi fistaszkami. W Grecji jako nadzienia używa się orzechów włoskich lub migdałów, a najlepiej jest według mnie zmieszać je razem.

20171026_215234.jpg

To co? Gotowi na przepis? Zapraszam na przesłodką grecką baklavę "by Ewa"!

Żeby zrobić baklavę potrzebujemy:

  • ciasto filo na baklavę (1 paczka, 1/2 kg) starcza na średnią blachę
  • orzechy włoskie i migdały - tłuczone - 2 szklanki co najmniej (tzn nie zmielone na proszek, chodzi o to żeby w cieście były małe kawałeczki orzechów ale jak najbardziej można skorzystać z blendera)
  • pół kostki masła roztopionego
  • pędzelek
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1 łyżeczka cynamonu (można oczywiście więcej)
  • bułka tarta do podsypania formy
Na syrop:
  • 2 szklanki cukru
  • 1,5 szklanki wody
  • 3-4 goździki
  • otarta skórka z cytryny (około 1 łyżeczki)
Wykonanie:
  • Zmielone na grubo orzechy i migdały mieszamy z cukrem pudrem i cynamonem.
  • Formę do pieczenia (wielkości płatów gotowego ciasta) smarujemy cienko masłem i podsypujemy bułką tartą.
  • Układamy po jednym płaty ciasta i każdy smarujemy cieniutko masłem, najlepiej pędzelkiem. Nie za mocno, żeby się ciasto nie nasączyło za bardzo.

20171027_001620.jpg
po nasmarowaniu rozpuszczonym masłem ciasto filo robi się bardzo plastyczne i można je dowolnie formować

  • Co kilka warstw (ja robię co 5) rozsypujemy gotową mieszankę orzechowo-migdałową. Czyli 5 warstw ciasta, orzechy, itd. Na samej górze powinno być ciasto również posmarowane masłem.

20171027_001726.jpg

  • Ostrym nożem nadkrajamy lekko całe ciasto w kwadraty, trójkąty lub prostokąty, to będą porcje gotowej baklavy (powinny być raczej małe kawałki).

20171027_002654.jpg

  • Pieczemy w gorącym piekarniku (170 stopni) aż ciasto się dobrze zarumieni i będzie się kruszyć. Poznacie też po zapachu.baklawa surowa

20171027_012545.jpg

  • W czasie pieczenia gotujemy syrop z podanych składników

20171027_012054.jpg

  • Różne są szkoły polewania baklavy syropem. Jedni mówią, że gorącą baklavę polać zimnym syropem, inni na odwrót. Oryginalną turecka baklavę polewa się gorącą gorącym syropem (sprawdziłam). Wszystko razem zabulgocze i się połączy, w ciasto wchłonie syrop i nie będzie z niego potem kapać a baklava jakby się napowietrzy, urośnie w mgnieniu oka.. Polewamy baklavę syropem chochlą do zupy, dokładnie, żeby syrop dostał się do każdego naciętego kawałka ciasta. Kroimy po nacięciach przestudzone ciasto, inaczej się rozlatuje.

20171027_013346.jpg

  • Można posypać tartymi orzechami.

Poezją jest lekko ciepła baklava z lodami (waniliowe najlepiej pasują), polecam.

Baklavę możemy długo przechowywać. Jeśli jest dobrze nasączona syropem nie psuje się. Jeżeli ciasto wyschnie, wystarczy je na moment dać do mikrofalówki lub piekarnika, podgrzane nabiera znowu elastyczności.

20180114_145752.jpg
jak zrobić baklavę w kształcie roladek napiszę w osobnym poście - jeśli chcecie oczywiście więc dajcie znać w komentarzach

Smacznego!

Baklavę dedykuję @aguta i @zwora z przeprosinami, dla @tapioka bo obiecałam przepis już dawno i czekała cierpliwie oraz dla Was wszystkich na osłodzenie życia bo przecież mamy je tylko jedno.

Zdjęcia własne by @grecki-bazar-ewy.