Moje miejsce - "O τόπος μου"

Ο τόπος μου po grecku to moje miejsce w znaczeniu miejsca urodzenia i zamieszkania. Miejsce które się kocha i do którego się wraca, miejsce gdzie są nasze korzenie i tradycje.

Kilka lat temu w Pagoi na Korfu powstał sklep i kawiarnia nazwane właśnie Ο τόπος μου.

Sklep porównała bym do polskich Cepelii i adekwatnie do jego nazwy Moje miejsce, właścicielka wspiera miejscowych rękodzielników.

W sklepie można kupić różne pamiątki ale zawsze są to prace miejscowej ludności, nie ma tutaj zakupionych wcześniej artykułów.

Widzimy tutaj wielką różnorodność bo przecież każdy potrafi i lubi tworzyć coś innego.
To miejsce bardzo różni się od sklepów z pamiątkami spotykanych na każdym kroku na Korfu, ma swój specyficzny klimat.

Obok tradycyjnego greckiego rzemiosła znajdziemy tutaj przykłady nowoczesnego ozdabiania i tworzenia przedmiotów czy pamiątek.
Bardzo mi się podoba fakt, że właścicielka postanowiła wspierać i zachęcić do rękodzieła również miejscową młodzież.

Obok tkanych makram i kilimów czy tradycyjnych wyrobów z drewna oliwnego, w sklepie można kupić malowane ręcznie naczynia i aromatyczne świece.
Jest sporo ozdób wykonanych przez młodzież popularną ostatnio metodą decoupage (butelki, szkatułki, deseczki i inne). Same piękności!

Na prawdę można dostać oczopląsu patrząc na różnorodne i kolorowe przedmioty zebrane w tym sklepie.

Ο τόπος μου jest podzielony na dwie części, w tej drugiej można kupić wyroby spożywcze. Są tu oliwy z oliwek, likiery, miody i dżemy.

Zeszłego lata właścicielka Aleksandra zagadała i mnie, Ewa przecież wiem że ty ciągle coś robisz, przynieś jakieś swoje prace.
Więc w końcu przyniosłam i od razu dostałam w sklepie dwie półeczki!
Pamiętacie moje ozdobne słoiczki i szydełkowe koszyczki?

Moje szydełkowe koszyczki Aleksandra postanowiła skojarzyć z aromatycznymi modelkami.

Wspomniałam wcześniej o kawiarni, otóż kawiarnia znajduje się na zewnątrz. Można usiąść wśród mnóstwa kwiatów i roślin doniczkowych żeby delektować się smaczną kawą.

Sklep i kawiarnia Aleksandry szybko zdobył popularność wśród turystów ale nie tylko. Miejscowi również lubią to miejsce i spędzają leniwie upalne dni przy kawie, lodach i mocniejszych trunkach.

Zdjęcia własne by @grecki-bazar-ewy.